Soma’nın acısı ilk günkü gibi taze

301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma’da Kurban Bayramı arefesinde maden şehitliği ziyaretçilerle doldu.

Google Haberlere Abone ol

13 Mayıs 2014 tarihinde 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma’da Kurban Bayramı arefesinde maden şehitliği ziyaretçilerle doldu. Kazada babasını kaybettiğinde henüz 53 günlük olan ve bugün 3,5 yaşına giren Ebrar Doğan ’Baban nerede?’ sorusuna mezarlığı göstererek ’Cennette’ yanıtını verdi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını yitirmesiyle yürekleri dağlayan maden faciasının üzerinden tam 3,5 yıl geçti. Her bayramda arefe günü maden şehitliğini dolduran Somalılar yitirdiği 301 şehit madenci için Kur’an-ı Kerim okuyup dualar ediyor. Kurban Bayramı öncesi arefe gününde Soma Maden şehitliği yine ziyaretçileriyle doldu. Gerek Soma gerekse Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden Soma’ya yolu düşenler maden şehitliğini ziyaret ederek şehit madenciler için dua etti. Şehit madenci yakınları yitirdiklerinin kabri başında gözyaşı dökerken geride kalan çocukları da babasız kalmanın acısını bir kez daha yaşadı.

O çocuklardan sadece biri olan minik Ebrar, annesiyle birlikte babası Ramazan Doğan’ı kabri başında ziyaret etti. Annesi dua ederken Ebrar ise şehitlikte oyun oynayarak vakit geçirdi. "Baban nerede?" sorusuna babasının mezarını işaret ederek ’Cennette’ yanıtını veren minik Ebrar, şehitlikte bulunanlara duygulu anlar yaşattı. Babasını kaybettiğinde sadece 53 günlük olan Ebrar, anne ve babasının 7 senelik çocuk özlemiyle tüp bebek tedavisiyle olan tek evlatları olduğu öğrenildi.

Küçücük yaşta Soma faciasının babasız kalan çocuklarından bir diğeri olan Maden şehidi Zekeriya Kuzu’nun oğlu 7 yaşındaki Kadircan da annesiyle birlikte şehitliği ziyaret etti. Babasını kaybettiğinde 3,5 yaşında olan Kadircan’ın geçtiğimiz günlerde sünnet düğünü olduğu öğrenilirken, kelimeleri adeta boğazında düğümlenerek bayram dolayısıyla babasını ziyarete geldiğini belirtti.

Yorumlar