Yeni evleneceklere ücretsiz SMA testi yapılacak

Sağlık Bakanlığı yeni evlenecek çiftlere ücretsiz SMA testi yapılacağını açıkladı. Peki, SMA testi nedir, SMA taraması neden yapılır, kimlere yapılır, ücretsiz mi?

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'de hastalıklar konusunda en büyük sorun olan SMA hastalığıyla mücadele kapsamında çok önemli bir hamle yapıldı. SMA testi nedir, SMA taraması neden yapılır, kimlere yapılır, ücretsiz mi?

SMA hastalığıyla önleyici mücadele kapsamında, henüz yeni evlenmeye karar veren çiftlere SMA testi yapılmasına karar verildi.

SMA testi nedir, SMA taraması neden yapılır, kimlere yapılır, ücretsiz mi?
SMA hastalığının tedavisi hem zor hem de nadiren sonuç veriyor.

 

SMA testlerini Sağlık Bakanlığı ücretsiz bir şekilde yapacak.

Sağlık Bakanlığı, evlenecek çiftlere, sinir hücrelerini etkileyen ilerleyici bir kas hastalığı olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığı riskine yönelik ücretsiz tarama başlatacak.

Bakanlık, Türkiye’de her yıl ortalama 170 bebeğin bu hastalıkla dünyaya geldiği SMA’ya karşı yeni bir adım attı. “Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı” kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kitinin alımı için düzenlenen ihale için yarın 11.00’e kadar teklif alınacak. İhale sürecinin ardından uygulamanın hızla hayata geçirileceği belirtildi.

Taşıyıcı çiftlerin belirleneceği tarama programı ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Başkent Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilmişti. Uygulamayla nisan ayından bu yana sonuçları 21 günde elde edilen tarama testleri, yurt çapına yayılmış olacak. SMA’lı çocukların aileleri bugüne kadar Ankara’da 10’un üzerinde eylemle çocuklarının tedavi masraflarının karşılanmasının yanı sıra evlilik öncesi uygulanan tarama testlerine SMA’nın da dahil edilmesini talep etmişti.


 

SMA

Yorumlar