"Skolyoz" hastası Bilge evine döndü

- Artvin'de babasının tasarladığı sistem ile duvara asılan ipin beline bağlanmasıyla dik oturabilen skolyoz hastası 13 yaşındaki Bilge Kara, geçirdiği ameliyatla sağlığına kavuştuktan sonra memleketine döndü - Kara: - "Şu an hiçbir ağrım yok. Eskisinden çok çok iyiyim"

Google Haberlere Abone ol
"Skolyoz" hastası Bilge evine döndü

ARTVİN (AA) - Artvin'de babasının tasarladığı sistem ile duvara asılan ip beline bağlanarak dik oturabilen skolyoz (omurga eğriliği) hastası 13 yaşındaki kız çocuğu, İstanbul'daki ameliyatının ardından memleketine döndü.

Artvin'in Borçka ilçesinde Mehmet-Nezahat Kara çiftinin tek çocuğu olan Bilge Kara, skolyoz hastalığı nedeniyle büyük sıkıntı yaşadı. Bilge, babasının tasarladığı aparat sayesinde yaklaşık 4 yıldır duvara bağlanan iple adeta "ayakta kalma" mücadelesi verdi.

Kara'nın durumundan haberdar olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın talimatları, Artvin Valiliği ve Borçka Kaymakamlığının destekleriyle İstanbul'a getirilen Kara, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan doku genişletme işleminin ardından Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz'un da aralarından bulunduğu ekip tarafından ameliyat edildi.

Başarılı ameliyatla omurgası düzeltilen ve vücuduna yurt dışından özel getirtilen stent yerleştirilen Kara, taburcu edildikten sonra evine döndü.

Bilge Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rahat nefes alıp bir şeye ihtiyaç duymadan dik oturduğu için çok mutlu olduğunu belirterek "Şu an hiçbir ağrım yok. Eskisinden çok çok iyiyim. Daha önceden dik duramadığım için nefes almakta darlık çekiyordum. Rahat oturmak için yastıklara, aileme ihtiyacım vardı. Vücudumda özellikle de yanlarımda da ağrılar oluyordu. Allah'a şükür bu ağrılarımdan kurtuldum." dedi.

Sağlığına kavuşmasında emeği olan herkese teşekkür eden Kara, "Şimdi kısmen de olsa sağlığıma kavuştuysam, ağrısız, tek başıma dik oturabiliyorsam onların sayesinde." ifadesini kullandı.

Baba Mehmet Kara ise kızının ameliyatının yaklaşık 9 saat sürdüğünü anlatarak "Çocuğumun sırtına yurt dışından özel getirilen stent takıldı. Bizim için uzun bir süreçti. Allah'a şükür kızım başarılı bir ameliyattan çıktı ve sağlığına kavuştu." diye konuştu.

- "Tam sağlığına kavuşana kadar kontrolleri devam edecek"

Doktorların, ameliyatın riskli olduğunu ancak gelecekte yaşanacak daha büyük sıkıntıları ortadan kaldırmak için bu ameliyatın şart olduğunu anlattığını dile getiren Kara, şunları söyledi:

"Doktorlarımızın dediğine göre ameliyat çok başarılı geçmiş. Doktorlarımıza buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Yaklaşık 50 günlük bir tedavimiz oldu arada. Bu sürecin akabinde Artvin'e evimize döndük. Kızım tam sağlığına kavuşana kadar kontrolleri devam edecek. Allah'a şükürler olsun, çocuğumu ipten kurtardılar. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ve Sağlık Bakanımız olmak üzere valimize, kaymakamımıza ve doktorlarımıza teşekkür ediyorum. Her zaman yanımızda oldular. Hepsinden Allah razı olsun."

Kara, kızını ağrılarından kurtulmuş, kendi başına otururken görmekten sonsuz mutluluk duyduğunu da kaydetti.


Yorumlar