Siyasette yeni iddialar: CHP'de hançerlenen Kılıçdaroğlu SHP ile dönüyor

CHP'de sırtından hançerlendiğini belirterek yeni yönetimi hedef alan Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da açtığı ofis ilk meyvelerini vermeye başladı. İddiaya göre Kılıçdaroğlu'nun da dahliyle SHP yeniden kuruldu.

Google Haberlere Abone ol
CHP'de hançerlenen Kılıçdaroğlu SHP ile dönüyor

Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin 14 yıllık aranın ardından yeniden siyaset sahnesine dönmesi gündeme bomba gibi düştü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan karar sonrası herkes "Arkasında Kılıçdaroğlu mu var?" sorusunu sormaya başladı.

SHP YENİDEN KURULDU

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek varlığına son vermişti. Ancak 14 yıllık bir aranın ardından, SHP yeniden kuruldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, parti 28 Haziran 2024 tarihi itibarıyla yeniden faaliyete geçti. Partinin yeni adresi ise Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya, Ankara olarak bildirildi.

ÜÇÜNCÜ KEZ KURULDU

Sosyal Demokrat Halkçı Parti, 1995 yılında Murat Karayalçın'ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshederek Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katılmıştı. 2002 yılında ise Karayalçın, partiyi tekrar kurarak CHP'de muhalifleri bir araya getirmişti. Karayalçın'ın 2009'da CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasıyla genel başkanlık görevini Hüseyin Ergün devralmıştı. Ergün, 2010 yılında partiyi Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile birleştirmişti. Böylece SHP, üçüncü kez siyaset sahnesine döndü.

KARAYALÇIN'IN TAVRI

Mayıs 2023 seçimleri sonrasında CHP'de yaşanan değişim tartışmaları, SHP'nin yeniden kurulacağı iddialarını gündeme getirmişti. Eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, bu iddialarla ilgili olarak, "Son Genel Başkan olarak SHP'nin yeniden açılmasını düşünenler varsa, bunun yanında olmam ve doğru bulmam" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

KILIÇDAROĞLU'NUN ROLÜ

SHP'nin 14 yıl sonra yeniden kurulmasının ardından, gözler eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi. Her fırsatta hükümete yönelik eleştiriler yönelten ve aktif siyasete devam etmek istediğini belirten Kılıçdaroğlu'nun, SHP'nin yeniden kurulmasıyla olan ilgisi merak konusu. Kılıçdaroğlu'nun bu süreçte ne kadar etkili olduğu henüz bilinmiyor. Ancak partinin yeniden siyaset sahnesine dönüşü, siyasi arenada büyük bir hareketlenmeye sebep oldu.

SİYASİ ARENADA YENİDEN DOĞUŞ

SHP'nin yeniden kurulması, Türk siyasetinde önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Partinin, geçmişteki misyonunu ve vizyonunu sürdürerek nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Özellikle CHP içindeki muhalif kanadın bu yeni oluşuma nasıl tepki vereceği ve SHP'nin siyasi arenada nasıl bir etki yaratacağı, önümüzdeki günlerin önemli gündem maddelerinden biri olacak.

YENİDEN SİYASET SAHNESİNDE

SHP'nin yeniden kurulmasıyla birlikte, Türk siyasetinde yeni bir dönemin başlayacağı tahmin ediliyor. Bu yeni dönemde, partinin hangi politikaları benimsediği ve nasıl bir strateji izleyeceği önemli olacak. Siyasi gözlemciler, SHP'nin yeniden kuruluşunun, Türk siyasetinde önemli değişimlere ve yeni ittifaklara yol açabileceğini belirtiyor. SHP'nin bu yeni döneminde kimlerin ön planda olacağı ve partinin liderlik kadrosunda hangi isimlerin yer alacağı da merakla bekleniyor.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin yeniden kurulması, siyasi arenada birçok spekülasyona ve tartışmaya neden oldu. Ancak partinin bu yeni dönemde nasıl bir yol izleyeceği ve hangi siyasi aktörlerle işbirliği yapacağı, zamanla netlik kazanacak. SHP'nin yeniden doğuşu, Türk siyasetinde yeni bir soluk ve hareketlilik getirecek gibi görünüyor.

Yorumlar