Sınırdaki göçmenler toplanarak misafirhanelere geri alındı

Yunanistan sınırında yaklaşık bir aydır bekleyen göçmenler artan tehlike nedeniyle toplanarak misafirhanelere geri gönderildi. Sınır boyunca bütün göçmenler toplatılarak otobüslerle daha önce kaldıkları yerlere yerleştirildi.

Google Haberlere Abone ol

Yunanistan sınırında günlerdir bekleyen göçmenler toplatılarak misafirhanelere geri götürüldü.

Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan katliamlara sessiz kalan Avrupa'ya karşı harekete geçen Türkiye ilk olarak yıllardır misafir ettiği ve tek başına masraflarını üstlendiği göçmenleri serbest bırakmış, Avrupa sınır kapılarını açmıştı. Bunun üzerine Türkiye genelinde farklı noktalardaki misafirhanelerde bulunan göçmenler sınıra akın etmişti. Yunan güvenlik güçleri de göçmenlerin ülkelerine geçişlerini engellemek için Pazarkule Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Kastanies Sınır Kapısı'nı kapattı.

Pazarkule'nin kapatılması üzerine 140 binin üzerinde göçmen, Meriç Nehri üzerinden lastik botlarla Yunanistan'a geçerken, binlerce göçmenin Pazarkule Sınır Kapısı tampon bölge ve çevresinde bekleyişleri 1 ay sürdü. Kurdukları çadırlarda kalan ve tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan göçmenler, kapıların açılacağı umuduyla sürdürdükleri bekleyişlerini sürdürdü.

Pazarkule çevresindeki göçmenlere, Yunan güven güçleri zaman zaman geçişlerini engellemek için gerçek mermi, gaz bombası, plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti. Bu zamana kadar yapılan saldırılar sırasında 3 göçmen vurularak, öldürüldü, 236 göçmen yaralandı, yüzlercesi de atılan gazlardan etkilendi.

Yunanistan'ın sınır kapılarını açma umudunu yitiren göçmenlerin büyük bölümü, İl Göç İdaresi yetkililerine, ayrılmak istediklerini bildirdi. Bölgedeki diğer sığınmacılara da koronavirüs salgını nedeniyle dışarıda kalmanın riski artıracağı anlatıldı. Bu durum karşısında ikna olan göçmenler de bölgeden ayrılmak istediklerini söyledi.

Göçmenler, talepleri üzerine, Edirne Valiliği koordinasyonunda otobüslerle misafirhanelere gönderildi. Yetkililer, koronavirüs tedbirleri kapsamında misafirhanelerde karantina altında tutulacak göçmenlerin daha sonra uygun bölgelere gönderileceğini söyledi.

Göçmenlerin ayrılmasının ardından Pazarkule çevresinde kurulan çadırlar, görevliler tarafından söküldü, alanda temizlik çalışması yapıldı.

Yorumlar