Sınavlar iptal mi? MEB yüz yüze sınavların detaylarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı korona döneminde yüz yüze sınav yapılacağı söylentileri üzerine yeni bir açıklama yaparak bu dönemde sınav yapılmayacağını belirtti. Açıklamada yüz yüze sınavların ikinci dönem yapılacağı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol
MEB yüz yüze sınavların detaylarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, korona ile geçen birinci dönemin bitimine kısa bir süre kala "karnelerin ve karne notlarının" nasıl olacağı konusunda yeni bir açıklama yaptı. Daha önce yapılan açıklamada ilk ve ortaokullarda karne notlarının performansa, liselerde ise yüz yüze sınav yapılacağı belirtilmişti. Ancak liselilerin gösterdikleri tepkiler üzerine MEB geri adım attı ve yüz yüze sınav iptal edildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Twitter hesabından yaptığı açıklama ile tüm sorular yanıt bulmuş oldu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Sevgili öğrencilerimiz; Biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil; sizleri bilgiyle yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için varız. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavların başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler hayatınız boyunca karşınıza çıkar.

Bu yıl, olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Süreç hızlı değişiyor; kararlar uzun değerlendirmeler doğrultusunda alınıyor. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.

Lütfen, siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz. Güzel bir gün diliyorum"

KARNE DAĞITIMI YAPILMAYACAK

Bakan Selçuk'un açıklamasına göre okullarda yüz yüze sınav yapılmamış öğrenciler için sadece performans ödevleri geçerli olacak ve buna göre not ortalamaları belirlenecek. Öğrencilere karne dağıtımı yapılmayacak.

SINAVLAR, TATİL SONRASINA BIRAKILDI

Yüz yüze sınavların yapılacağı net tarih ise Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre sömestr tatilinden sonra şekillenecek.


EZAN YASAĞINI EN İYİ ANLATAN SAHNE

 

Yorumlar