Sıfır arabada oynanan "bayi" oyunlarına soruşturma

Sıfır araba alım satımında yaşanan "galeri-bayi" oyununda Bakanlık soruşturma başlattı. Sıfır araba alım satımı yapan bayi-galeri ilişkisinde son bir yıl içerisinde alıp satılan bütün arabaların listesi istenecek ve tek tek incelenecek.

Google Haberlere Abone ol
Sıfır arabada oynanan "bayi" oyunlarına soruşturma

Sıfır arabada oynanan bayi-galeri oyunu aleni bir şekilde devam ederken bakanlık yeni bir soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma kapsamında eylül ayından bu yana satılan bütün araçların durumu incelenecek. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründe stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına karşı inceleme başlattı. Eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç inceleme altına alındı. 13 distribütör ve 257 bayiden satış süreci ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi talep edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründeki stokçuluk iddiaları ile ilgili harekete geçti. Geçtiğimiz yıl eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç mercek altına alındı.

13 distribütör ve 257 bayiden satış sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi talep edildi.

BİLGİ VE BELGELER İSTENDİ

Bunlarla birlikte, 260 bin alıcıya da ulaşılarak satın aldıkları araçlar için elden ödeme yapıp, yapmadıkları, zorunlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıkları gibi bilgiler istendi.

Aksesuar bedelinin elden mi ya da banka üzerinden mi yapıldığı soruldu. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret 'vergi kaçakçılığı' sayıldı

Liste fiyatları üzerindeki ödemeler ve tahsilat yöntemi hakkında bilgi talep edildi. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret vergi kaçakçılığı olarak nitelendirilecek.

İnceleme sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilirse ilgili bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak.

Yorumlar