Seyranbağları Huzurevinin ek binası hizmete açıldı

- Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin ek binasının açılışına katıldı - Semiha Yıldırım: "İnsanlar belli bir yaşa erdiğinde kendi haline terk ediliyor, yalnız bırakılıyorlar. Toplumlar, bu gün görmüş insanların engin hayat tecrübelerinden istifade etmek yerine ne yazık ki onları artık görmezden geliyor. Şükür ki aile kurumumun kuvvetli olduğu bizim gibi toplumlarda tablo bu kadar karanlık değil" - Bakan Kaya: "2002'de 62 Huzurevi ve Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezlerimiz vardı, 4 bin 900 yaşlımıza hizmet verilmekteydi. Bugün 144 huzurevimizde toplam 14 bin 793 yaşlımıza hizmet sunuyoruz. Hizmet kapasitemizi üç kattan daha fazla oranda artırmış durumdayız"

Google Haberlere Abone ol

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin ek binasını hizmete açtı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin ek binasının açılışındaki konuşmasına, "Sizlerin ihtiyaçlarını, beklentilerini dinleyecek, dert ortağınız olacağız. Sizlerin hayat tecrübelerinden feyz alarak dersler çıkaracağız." diye başladı.

Büyüklerin küçükleri sevdiği, küçüklerin büyüklerine saygıda kusur etmediği zengin bir kültürde büyündüğünü dile getiren Semiha Yıldırım, büyüklere hürmetin vazgeçilmez bir ahlaki kaide olduğunu hatırlattı.

Yaşanılan maddiyat çağında insanlık değerlerinin zayıfladığına işaret eden Yıldırım, "İnsanlar belli bir yaşa erdiğinde kendi haline terk ediliyor, yalnız bırakılıyorlar. Toplumlar, bu gün görmüş insanların engin hayat tecrübelerinden istifade etmek yerine ne yazık ki onları artık görmezden geliyor. Şükür ki aile kurumumun kuvvetli olduğu bizim gibi toplumlarda tablo bu kadar karanlık değil." şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının aktif ve çok yönlü politikalarıyla son yıllarda büyükler için önemli hizmetler yapıldığını belirten Semiha Yıldırım, bu çalışmaların katlanarak ve çeşitlendirilerek sürdürüleceğine inandığını aktardı.

Semiha Yıldırım, "Bizlere düşen de nesillerimiz arasında paylaşım ve dayanışma kültürünü güçlendirmektir. Çünkü kurduğumuz bu sevgi köprüsünü ancak sağlam bir şuurla pekiştirebiliriz. Rabbim, bugün kurulan bu güzel muhabbet köprüsünü muhafaza etsin ve yaşatsın. Birliğimiz ve dirliğimiz bu muhabbetle bereketlensin." dedi.

- "500 bin yaşlı ve engelliyi ailesinin yanında destekliyoruz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise Türkiye'nin 2023 hedeflerine yürüyüşünde müreffeh bir toplum oluşturmak için geleceğin mirası olan büyüklere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Sağlık ve yaşam koşullarında gerçekleşen iyileştirmelerle yaş ortalamasının yükseldiğine dikkati çeken Kaya, Türkiye'de de yaşlıların nüfus içindeki oranının arttığını vurguladı.

Kaya, Türkiye'de 1990'da, 65 yaş ve üstü olanların toplam nüfus içindeki oranın yüzde 4,3 iken, bu oranın 2016'da neredeyse iki kat artışla yüzde 8,3'e yükseldiğini ifade etti.

Yaşlılara yönelik hizmet ve bakımının, yapısı gereği özel bir hassasiyet isteyen bir alan olduğunu dile getiren Kaya, ayrıca devlet ve profesyonel desteğin de olması gerektiğinin altını çizdi.

Kaya, son on beş yılda her alanda olduğu gibi yaşlı bakım hizmetlerinde de önemli gelişmeler sağlandığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizim önceliğimiz insan ve insanımızın bulunduğu yerde de öncelikle aile ortamında yaşamını desteklemek. Bunun için 500 bin yaşlı ve engelli vatandaşımızı ailesinin yanında destekliyoruz. Bunu, eğer ekonomik sıkıntılar varsa yaşlılarımız ailelerine kendilerini yük olarak hissetmesinler diye yapıyoruz. Yaşlısına bakan ailelere de ekonomik destek sağlıyoruz. Bu da mümkün değilse yaptığımız böyle huzurevleriyle yaşlılarımıza hayatlarının sonuna kadar güzel şekilde sıcak çatı altında ömürlerini sürdürme imkanı veriyoruz."

- "Bizler sizleri asla ve asla bir başına bırakmayacağız"

Huzurevi sayısı hakkında bilgi veren Kaya, şöyle devam etti:

"2002'de 62 Huzurevi ve Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezlerimiz vardı, 4 bin 900 yaşlımıza hizmet verilmekteydi. Bugün 144 huzurevimizde toplam 14 bin 793 yaşlımıza hizmet sunuyoruz. Hizmet kapasitemizi üç kattan daha fazla oranda artırmış durumdayız. Bakanlığımızın yanı sıra, özel huzurevleri de bu hizmetleri sürdürüyor. Özel huzurevlerinde bakılan yaşlılar da 11 bine yakın. 26 bin yaşlımıza hizmet veriyoruz."

Bu alandaki hizmetlerde, toplumun değişen ihtiyaçlarının da dikkate alındığını, yeni hizmet modellerinin hayata geçirildiğini dile getiren Kaya, huzurevlerinde kaliteyi arttırmaya çalıştıklarını belirtti.

Bunun için "Yaşlı Yaşam Evleri" projesini hayata geçirdiklerini, bu kapsamda halen 47 Yaşlı Yaşam Evinin bulunduğunu ifade eden Kaya, gelecek dönemde huzurevi yapılmasının mümkün olmadığı iller başta olmak üzere Yaşlı Yaşam Evleri sayısını daha da arttıracaklarını bildirdi.

Bakan Kaya, "Bizler büyüklerimize, atalarımıza, ninelerimize, dedelerimize saygı ve hürmet içinde büyüdük. Bizler de onlardan devraldığımız bu değerleri gelecek nesillere devredeceğiz. 'Yalnızlığa dayanırım da bir başınalığa asla.' diyor şair. Bizler sizleri asla ve asla bir başına bırakmayacağız." dedi.

- "140 yaşlı bu huzurevi için sırada"

Ankara Valisi Ercan Topaca da Seyran Bağları Huzurevinin 1975 yılında hizmete açıldığını hatırlatarak, 2001 yılından itibaren sürekli bakım hizmeti verildiğini söyledi.

Açılışından bugüne bu kuruluşta 2 bin 411 yaşlıya hizmet verildiğini ifade eden Topaca, kuruluşun eski binasında 203, bugün açılışı gerçekleştirilen yeni bina da ise 116 kişiye hizmet verildiğini bildirdi. Yeni binada sürekli bakım olarak 36, huzurevinde ise 43 yaşlıya hizmet verildiğini dile getiren Topaca, 140 yaşlının da bu huzurevi için sırada beklediğini aktardı.

Konuşmaların ardından Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ek binasının açılışı gerçekleştirildi.
Yorumlar