Sevil Nuriyeva kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Sevil Nuriyeva kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve ne iş yapıyor? Son dönemlerde Türkiye'de adı sıkça duyulan Nuriyeva biyografisi şöyle:

Google Haberlere Abone ol

Sevil Nuriyeva Türkiye'de bazı gazetelerde köşe yazarlığı yapan Azerbaycan kökenli bir gazetecidir. Köşe yazılarıyla veya yazarlığıyla bilinse de Türkiye'de daha çok Türkiye'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Etimat İsmayılov nedeniyle daha çok gündeme gelen isimdir. Eşi iş adamı Etimat İsmaiyılov İstanbul Bakırköy'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrasında ise yine Azerbaycan kökenli Gözal Damirov isimli bir kişi yakalanarak tutuklanmıştı. Peki, Sevil Nuriyeva kimdir, nerelidir? İşte Sevil Nuriyeva biyografisi: 

Sevil Nuriyeva 1973 yılında Azerbaycan’da doğdu. Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü bitirdi. Ardından Uluslararası İlişkiler konusunda tezini hazırladı ve aynı alanda doktora yaptı.

Azerbaycan Devlet Televizyonunda daha sonra ilk bağımsız televizyon kanalı ANS’da bir çok program hazırladı ve sundu.

Şu ana kadar Ayna, Nazar Noktası, Divan, Farkında, Bu Biziz, Yankı, Geçen Hafta, Zarif Çarşamba ve Cumartesi gecesi Sevil Nuriyeva ile isimli programlarını sundu.

Nuriyeva uzun yıllar televizyon gazeteciliği yaptı. 

Şimdilerde Türkiye'de Star Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır. 

Nuriyeva’nın eşi Azeri işadamı Etimat İsmaiyılov iki yıl önce 2018 yılında Bakırköy Florya'daki ofisinde uğradığı silahlı saldırıda öldürülmüştü. İsmaiyılov'u öldürdüğü ileri sürülen Azeri eski polis şefi, emekli albay ve işadamı Gözal Damirov da yapılan operasyonla yakalanmıştı. 

SSCB döneminde Azerbaycan Cumhuriyet Başsavcılığı ve bir dönemde Adalet Bakanlığı yapan İlyas İsmaiyılov’un oğlu olan işadamı Etimat İsmaiyılov başına 2 kurşun isabet ederken kalbine de 1 kurşun isabet etti. İsmaiyılov, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. İsmaiyılov'u öldürdüğü yönünde bilgilere ulaşılan Damirov kaçtı.

Damirov, Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ve Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortak operasyonuyla cinayetten kısa süre sonra saat 01.00 sıralarında Beşiktaş’ta yakalandı. Saldırıda kullandığı silahın da ele geçirildiği belirtilen zanlının sorgulamaya alındığı öğrenildi.

 

Yorumlar