Sevda Noyan'dan açıklama

Sevda Noyan, avukatı aracılığıyla açıklama yaparak, programdaki konuşmalarının çarpıtılarak sosyal medyada kendisine yönelik linç girişimi başlatıldığını belirterek yasal yollara başvurulacağını kaydetti.

Google Haberlere Abone ol

Aktivist Yazar Aişe Sevda Noyan, geçen hafta sonu pazar günü Ülke TV’de yayınlanan “Arafta Sorular” programındaki konuşmaları nedeniyle çıkan tartışmalarla ilgili yeni bir açıklama yaynladı. Avuatı Özgür Noyan aracılığıyla bir açıklama yapan Sevda Noyan, "Anayasal düzeni ve demokrasiyi korumak adına" söylediklerinin çarpıtılarak kamuoyunda bir linç girişimi başlatıldığı, kendisine ait olmayan sözler üzerinden görseller oluşturularak sosyal medyada yayıldığını belirterek, yasal yollara başvurulacağını söyledi.

Noyan'ın avukatı Özgür Noyan tarafından yapılan açıklama şu şekilde;  ''Müvekkilim Sayın Sevda NOYAN, 3 Mayıs 2020 tarihinde Ülke TV’de yayınlanan “Arafta Sorular” programına konuk olmuştur. Program yayınlandıktan bir hafta sonra belli odaklar tarafından iki saat süren çekimlerden bir buçuk dakikası cımbızlanarak servis edilmiş, müvekkilim tarafından yazılmamış ve retweet dahi edilmemiş (kısacası müvekkilim Sevda NOYAN ile hiçbir ilgisi olmayan) bazı metin ve paylaşımlar photoshop yoluyla müvekkile aitmiş gibi gösterilerek sosyal medyada paylaşıma sunulmuştur.

Söz konusu programda müvekkilim kendisine ait fikir ve görüşlerini gayet açık ve net bir şekilde ifade etmiş bulunmaktadır. Program sunucusunun, bazı siyasiler ve medya mensupları tarafından yeniden darbe yapılabileceğine ilişkin söylentiler hakkında ne düşündüğünü kendisine sorması üzerine, müvekkilim 15 Temmuz hain darbe girişimine devletin ve halkın gafil avlanarak hazırlıksız yakalandığını, bir kez daha böyle girişim ve kalkışma yapılması halinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Halkının anayasal düzenin ve demokrasinin korunması için çok daha etkin ve bilinçli bir şekilde cevap vereceğini “metaforik” ve “metonimik” bir söylemle ifade etmiştir.

Gerek televizyon programının çok kısa bir bölümünün çarpıtılarak, gerekse müvekkile ait olmayan paylaşımların müvekkil tarafından yapılmış gibi gösterilerek belli çevrelerce servis edilmesinin müvekkilimin temel hak ve hürriyetlerine tecavüz edildiğini ve hangi odaklar tarafından kullanılmaya çalışıldığını kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz.   

Müvekkilim Sevda NOYAN, T.C Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmış; din ve vicdan hürriyeti kavramlarının sınırları içerisinde, düşünce özgürlüğü çerçevesinde ve ifade hürriyetini kanunun belirlediği sınırları aşmaksızın beyanda bulunmuş, anayasal düzeni ve demokrasiyi koruma amaçlı düşüncelerini dile getirmiştir.

Yapılmış olan çarpıtma, asılsız haberler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle bu kişiler hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

 

Yorumlar