Serdar Karagöz kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Serdar Karagöz kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve uzmanlık alanı nedir soruları AA Genel Müdürü olarak atandığına yönelik haberlerin çıkmasından sonra gündeme gelmeye başladı.

Google Haberlere Abone ol

Serdar Karagöz kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve ihtisas alanı nedir soruları son günlerde yeniden gündeme geldi. Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen Serdar Karagöz biyografisi merak konusu oldu. İşte Serdar Karagöz kimdir sorusunun cevabı:

Serdar Karagöz'ün Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğüne atandığı belirtiliyor. Karagöz öncesinde TRT Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. 

39 yaşında olan Serdar Karagöz, 25 Mayıs 1981’de Sakarya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini  İstanbul'da tamamlayan Karagöz, üniversite lisans eğitimini ise yine İstanbul'da bulunan Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde gerçekleştirdi.

Karagöz, öğrencilik yıllarında üniversite bünyesinde Sosyal Bilimler kulübünü kurdu. Ayrıca burayı kısa sürede entelektüel bir platforma dönüştürdü. Her düşünce ve fikrin özgürce tartışıldığı kulüp çatısında pek çok seminer ve atölye çalışmaları organize etti. 28 Şubat Türkiye’sinin yasaklarına, düşünce, inanç ve yaşam tarzına yönelik baskılara arkadaşları ile birlikte direndi.

Tüm bu zamanların ardından Karagöz, yine aynı üniversitede, İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisansa başladı. İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programı çerçevesinde arabuluculuk ve uzlaştırma eğitimi de alan Karagöz, çatışmaların yönetilmesi ve iletişimi alanlarına yoğunlaştı.

Bu yıllarda evlilik hayatına adım atan Serdar Karagöz, Zeynep isminde bir  kız çocuk sahibi oldu. Zeynep'in annesiyle yollarını ayıran Karagöz, artık bekar bir erkek olarak hayatına devam ediyordu.

Serdar Karagöz, çalışma hayatına, 2005’te, Avrupa Birliği fonları kapsamında çeşitli projelere danışmanlık ederek başladı. Pek çok AB projesinde de proje yürütücüsü, genel sekreteri, yöneticisi olarak görev aldı.

2008’de Turkuvaz Medya Grubu’na Yönetici Adayı olarak katılan Karagöz, belirli zamanlarda grubun bütün departmanlarında Yönetici Adayı (MT) olarak görev aldı.

Karagöz kendisini başarılı bir sürece yönlendirecek hayatında, eğitimine nokta koymamaya kararlıydı. 2010’da, ABD’de New School University’de Medya çalışmaları alanında  bir yüksek lisans programına başladı. Eğitimini tamamladığında ise, New York Times’de Syndication Departmanı’nda ona başarılar getirecek iş hayatına ilk adımını attı. Karagöz, bundan sonraki adımlarında New York Times bünyesinde edindiği tecrübeleri Turkuvaz Medya Grubu’na taşıma fırsatı buldu.  Çalışma hayatındaki başarılı grafik dikkat çekiyor ve Karagöz'ün önünde yeni alanlar açılıyordu. 2012-2014 yılları arasında A Haber Televizyonu Birleşmiş Milletler Diplomasi Muhabiri olarak görev alan Karagöz, Sabah Gazetesi’nde de ABD gündemini ele alan yazılar yazmaya başlamıştı.

Hem televizyon hem gazete alanında kariyerini geliştiren Karagöz dijital yayıncılığa da dokundu ve ABD gündemini takip eden "usasabah" isimli web portalını kurdu.

ABD’de geçen son derece dolu yıllardan sonra Serdar Karagöz, ülkesine, Sabah Gazetesi Dış Haberler Müdürü olarak döndü. Ayrıca bir yandan da ayağının tozuyla ülkesi dışında kalan toprakları da bilgilendirmek için Daily Sabah Gazetesi’nin kuruluş çalışmalarına başladı.

2014 yılına girilirken Türkiye pek çok kara propagandaya, dezenformasyona, manipülasyona maruz kalmıştı. Ülkede doğru ve ilkeli bir İngilizce yayın arayışı vardı. Etki gücü yüksek ve saygın bir gazete hayali ile yola çıkan Karagöz, emeğin ekmeğini sabırla bekleyip lezzetine varmanın keyfini çıkaracaktı. Daily Sabah Gazetesi’nin Kurucu Genel Yayın Yönetmeni olarak 2014 Şubat ayında gazetenin ilk sayısını çıkarttı.

Kısa surede Türkiye’nin en çok referans gösterilen İngilizce gazetesi olan Daily Sabah, bugün hala Arapça, Almanca ve Rusça servisleri de eklediği yayın hayatına devam ediyor.

Yurtdışında aldığı eğitim, New York Times tecrübesi ve ardından Türkiye'ye dönerek Daily Sabah'ın kurulması da dahil bir çok vizyoner oluşumla dikkatleri üzerinde toplayan Serdar Karagöz, “TRT Wolrd” ve “TRT Arabic” kanallarını bünyesinde barındıran TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmenliğine atanıyordu. Bu karar Trt World için tarihi önemde bir karar oluyor ve Karagöz yönetimindeki TRT World tüm dünyada Türkiye ile ilgili konularda en önemli referans kaynağı haline geliyordu. Ayrıca Türkiye ve yakın bölgemizdeki tüm manipülasyon ve dezenformasyonların karşısında gerçek ve donelere dayanan yayıncılık anlayışıyla yer alan bir kanal olmuştu TRT WORLD.

Medya dünyasındaki yıldızı sürekli parlayan ve bunu da yaptığı çalışmalar ve aldığı eğitimlerle bileğinin hakkıyla kazanan Serdar Karagöz son olarak, TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

ANADOLU AJANSI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2018’den bu yana TRT World ve TRT Arabi kanallarını bünyesinde barındıran TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüten Serdar Karagöz,  7 Nisan 2021 itibarıyla Anadolu Ajansı Genel Müdürü görevine getirildi.

Serdar Karagöz kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Yorumlar