Şef Mehmet kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Şef Mehmet kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, asıl mesleği nedir? Masterchef Mehmet Şef hakkında yarışmayı izleyenlerce merak edilen bilgileri derledik. Özellikle Masterchef Türkiye 2019 jüri üyelerinden Şef Mehmet'in yarışmacılara karşı sert ve disiplinli tutumu onu daha da dikkat çekici kılıyor.

Google Haberlere Abone ol

Şef Mehmet nerelidir, kaç yaşındadır, asıl mesleği nedir, kimdir? MasterChef Türkiye yarışmasının 18 Ağustos 2019 Pazar akşamı başlayan yeni sezonunda yer alan jüri üyelerinden biri de Mehmet Yalçınkaya oldu. Peki, Masterchef Mehmet Yalçıkaya aslen nerelidir, kaç yaşındadır, asıl mesleği nedir? İşte Masterchef Mehmet Şef veya diğer tam adıyla Şef Mehmet Yalçınkaya hakkında merak edilen bilgilerden bazıları:

İşte Masterchef Mehmet Yalçınkaya'nın biyografisi:

Masterchef Mehmet Yalçınkaya aslen nerelidir, kaç yaşındadır?
Şef Mehmet Yalçınkaya

 

ŞEF MEHMET YALÇINKAYA KİMDİR?

Masterchef Mehmet Yalçınkaya, 1974'te Bolu'da dünyaya geldi.

Yalçınkaya 14 yaşında aşçılık hayatına başladı. 

Orta okulu bitirir bitirmez ünlü tesislerin mutfaklarında görev almaya başladı.

2004 yılında İstanbul Yemek Akademisinde insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı.

Masterchef Türkiye Mehmet Yalçınkaya aslen Bolulu'dur. 45 yaşındadır. Asıl mesleği ise aşçılıktır.
Şef Mehmet Yalçınkaya

 

Fransa, İtalya, Katar, Almanya ve Yunanistan gibi dünyanın farklı yerlerinde Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü yaptı. 

2005 yılında Amerika' nın ünlü gurme dergisi “CULINARY” de Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı.

Yine 2007 yılında aynı derginin internet sitesinde spesiyalleri biyografisi yayınlandı.

Mehmet Yalçınkaya Almanya’nın Erfurt şehrinde, dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldu.

Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı. Halen uluslar arası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir.

Farklı tatların buluşması olan “Fusion Mutfak” akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye' de ilk uygulayan cheflerden biridir. Yalçınkaya, 2007 yılında Türkiye’de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştirdi.

Mehmet Yalçınkaya, 2008 yılında, EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yaptı.

2009 yılında özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla( Al Mırgab) dünya turuna cıktı Burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya, Fransa da çalışmalarda bulundu.

Masterchef Türkiye Mehmet Yalçınkaya aslen Bolulu'dur. 45 yaşındadır. Asıl mesleği ise aşçılıktır.
MasterChef Türkiye Jüri Üyesi Mehmet Yalçınkaya

 

2010 yılında Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde gastronomi workshopları gerçekleştirmiş aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonun gala yemeklerini verdi.

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi oldu. Yalçınkaya hakkında 2013 yılında Al monitör yazarı Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkısh Cusine adlı makale yayınlandı.

Özetlersek; 

Masterchef Türkiye Mehmet Yalçınkaya aslen Boluludur.

46 yaşındadır.

Asıl mesleği ise aşçılıktır.

Kaynak: Son Haberler


Yorumlar