Savunma Sanayii Başkanlığında yolsuzluk operasyonu

Ankara'da Savunma Sanayi Başkanlığı'nda ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan 6 kişi MİT ve Emniyet'in ortak operasyonuyla gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

Ankara'da MİT ve Emniyet'in ortak operasyonuyla, Savunma Sanayi Başkanlığı ile çıkar ilişkisi tespit edilen şirket temsilcisi 6 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Savunma Sanayi Başkanlığı'nda proje müdürlüğü yaptığı öğrenildi.

Suçlamalar

Operasyonda gözaltına alınanlarlara yönelik vahim suçlamalar var. 

İddialara göre yerli ve milli projeleri yabancı firma yetkililerine aktardılar.

Suçlananlar arasında kurumun eski çalışanlarından biri de bulunuyor. Bu kişinin kurumdan atılanlar arasında mı yoksa emekli olanlardan biri mi olduğu ise henüz bilinmiyor. 

illi İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından savunma sanayii sektöründe yası dışı ilişkilere bulaştıkları tespit edilen bir gruba yönelik operasyon gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile koordine yürütülen operasyonda, SSB çalışanları ile çıkar ilişkisinde bulundukları şirket temsilcilerinden oluşan 6 kişi gözaltına alındı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, MİT tarafından savunma sanayiine yönelik yürütülen koruyucu/önleyici istihbarat operasyonları kapsamında rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edilen şahıslar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

YABANCI FİRMALARLA PAYLAŞMIŞLAR

MİT ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün koordineli halde 1 yıldır sürdürdükleri çalışmayla SSB görevlilerinin yürütülen ihale, proje, tedarik ve maliyet/fiyatlama bilgilerini savunma sektöründe faaliyet gösteren ve yabancı firma temsilciliği yapan şirket yetkililerine aktardıkları, bunun karşılığında maddi teminat temin ettikleri tespit edildi. Şirket yetkililerinin ise söz konusu bilgileri temsilciliğini yaptıkları firmalarla paylaştıkları, ihale ve projelerde avantaj sapladıkları belirlendi.

Operasyon kapsamında şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok miktarda dolar ve euro ele geçirildi. Ayrıca şüphelilerin dijital materyallerine el konuldu.

Yorumlar