Saray Muhallebicisi kimin?

Saray Muhallebicisi kimin, sahibi kimdir soruları Kadir Topbaş'ın vefatıyla bir kez daha gündeme geldi. Tarihi 1800'lü yıllara dayanan muhallebicinin hikayesi şöyle:

Google Haberlere Abone ol

İstanbul'un en eski muhallebicilerinden biri olarak bilinen Saray Muhallebicisi kimin, sahibi kim, kim tarafından ne zaman ve nerede kurulduğu soruları, İBB Eski Başkanı Kadir Topbaş'ın vefatı sonrası bir kez daha gündeme gelen sorulardan biri oldu. 

Saray Muhallebicisi denilince İstanbul'un en eski işletmelerinden biri akla gelir. Cumhuriyet tarihi boyunca Taksim ve Beyoğlu'nda Saray Muhallebicisi sembol işletmelerden biri olarak bilindi. 

Peki, Saray Muhallebicisi kimin, kim ne zaman kurdu? 

Saray Muhallebicisi'nin kuruluşuyla ilgili iki farklı iddia var.

Buna göre; 

Birincisi muhallebicinin 1860'lı yıllara kadar dayanan bir geçmişi olduğu yönündedir.

İkincisi ise, ki bu kuruluş kendi resmi beyanı olduğu için daha inandırıcı geliyor, kuruluşun 1930'lu yıllarda Kasımpaşa'da kurulduğu yönündedir. 

Kadir Topbaş'ın babası Hüseyin Topbaş’ın 1935’te Kasımpaşa’da açtığı muhallebici ile başladı. Bundan 14 yıl sonra, 1949 yılında bu hedef gerçeğe döndü ve Saray Muhallebicisi zamanın gözde alışveriş ve eğlence merkezi Beyoğlu’nda, insanların günün her saatinde gidip, sohbet ederek bir şeyler yiyebilecekleri, İstanbul’un gizli kalmış lezzetlerini tadabilecekleri ayrıcalıklı bir yer olmayı başardı.

Bugün tadını İstanbul’dan alan 100’ün üzerinde özel lezzetler ve 21 şubesi, 1400 çalışanı ile daha da büyüyen hikaye, bir klasiğe dönüşmüş durumda.

‘Biz zevkle yemeyeceğimiz bir tatlıyı, asla misafirlerimize sunmayız’ prensibiyle hareket eden Saray Muhallebicisi, geleneklerini, geleceğe taşımaya büyük bir keyifle devam ediyor.

İkinci tez; 

Saray Muhallebicisi 1860’lı yıllarda Kerem Çavuş tarafından İstanbul Fındıklı’da kuruldu. Daha sonra torunu Hüseyin Topbaş tarafından İstiklal Caddesi’nde şubesi açıldı.

Yorumlar