Santa Maria Kilisesi'ne saldırıda son dakika gelişmesi: Saldırganlar dahil 47 kişi yakalandı

Santa Maria Kilisesi'ne düzenlenen silahlı saldırının failleri de dahil 47 kişi gözaltına alındı. Saldırganlardan biri Rus, diğeri de Tacik vatandaşı.

Google Haberlere Abone ol
Kilise saldırısında yeni gelişme: Yakalandılar

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamada, Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayini sırasında gerçekleşen ve bir kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan silahlı saldırının ardından yürütülen operasyonların detaylarını paylaştı. Bakan Yerlikaya, operasyonun İstanbul Emniyeti tarafından hızlı ve kapsamlı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

GÖZALTILAR VE YAKALANAN ZANLILAR

Yerlikaya'nın ifadesine göre, emniyet güçleri gün boyunca 30 ayrı adrese baskın düzenledi ve bu süreçte toplam 47 şahıs gözaltına alındı. Özellikle vurgulanan nokta, saat 22.00'de yapılan baskında iki cinayet zanlısının yakalanmasıydı. Bakan Yerlikaya, zanlıların Tacikistan ve Rusya uyruklu olduğunu ve DEAŞ ile bağlantılı olduklarını ifade etti.

OLAYIN AYDINLATILMASI

Bakan, zanlıların ifadelerinin alınacağını ve olayın tüm detaylarının aydınlatılacağını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışan terörist ve işbirlikçilerine karşı ulusal ve uluslararası düzeyde mücadele edileceğini vurguladı.

DEAŞ'A KARŞI OPERASYONLAR

Yerlikaya, terörle mücadeledeki kararlılık ve azimlerini vurgulayarak, 1 Haziran 2023'ten bu yana DEAŞ'a yönelik toplam 1046 operasyon gerçekleştirildiğini bildirdi. Bu operasyonlarda 2 bin 86 şüphelinin gözaltına alındığını, 529'unun tutuklandığını ve 404'ü hakkında adli kontrol kararı alındığını aktardı.

TOPLUMSAL BARIŞ VE BİRLİK VURGUSU

Bakanın konuşmasında, farklı dinlere ve mezheplere ev sahipliği yapan İstanbul'un medeniyet baş tacı olarak nitelendirilmesi ve toplumsal barışın korunması üzerinde duruldu. Terörle mücadelede ulusal ve uluslararası suç odaklarına karşı birlik ve beraberliğin önemi vurgulandı.

Yorumlar