Saliha Sera Kadıgil Sütlü kimdir?

Saliha Sera Kadıgil Sütlü'nün kim ve nereli olduğu soruları bu aralar siyasi gündemi takip edenler tarafından merakla soruluyor. TİP'in birkaç milletvekilinden biri olan Kadıgil, daha önce CHP sıralarında siyaset yapıyordu.

Google Haberlere Abone ol
Saliha Sera Kadıgil Sütlü kimdir?

Saliha Sera Kadıgil Sütlü kimdir, nerelidir, ne iş yapıyor soruları bu aralar merakla soruluyor. Saliha Sera Kadıgil Sütlü tanınmış bir Türk hukukçu, akademisyen ve insan hakları aktivistidir. Özellikle kadın hakları, mülteci hakları ve azınlık hakları alanlarında insan haklarını geliştirme çalışmaları ile tanınmaktadır. Saliha Sera Kadıgil Sütlü kimdir?

SALİHA SERA KADIGİL SÜTLÜ KİMDİR?

Sütlü, İstanbul Üniversitesi'nde hukuk eğitimini tamamlamış ve yüksek lisans eğitimini İngiltere'de tamamlamıştır. O zamandan beri avukat olarak çalıştı ve Türkiye'de ve yurtdışında birçok üniversitede hukuk dersleri verdi.

Saliha Sera Kadıgil Sütlü kimdir
Saliha Sera Kadıgil Sütlü

 

Sütlü, Türkiye'de ve ötesinde insan haklarının geliştirilmesine aktif olarak dahil olmuştur ve kadın hakları ve mülteci haklarıyla ilgili bir dizi yüksek profilli dava üzerinde çalışmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki Kürt azınlık da dahil olmak üzere azınlıkların haklarının sesli bir savunucusu olmuştur.

Sütlü, hukuk çalışmalarının yanı sıra başarılı bir akademisyen ve yazardır. İnsan hakları üzerine kapsamlı yazılar yazdı ve çalışmaları çeşitli ulusal ve uluslararası yayınlarda yayınlandı.

Sütlü'nün insan haklarını geliştirmeye olan bağlılığı, ulusal ve uluslararası tanınırlığını kazanmıştır. 

Saliha Sera Kadıgil Sütlü kimdir
Saliha Sera Kadıgil Sütlü

 

Avukatlık kariyerini kültür sanat hukuku alanında yoğunlaştıran Kadıgil, birçok tiyatro ve sanat örgütünün yanı sıra Oyuncular Sendikası, Sinema Televizyon Sendikası gibi emek örgütlerinin, kuruluşlarından itibaren avukatlığını üstlenmiştir. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

2011-2012 yılları arasında CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunmuş ve 2014'ten itibaren 3 dönem parti meclisi üyeliği yapmıştır.

27.Dönemde CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili olarak seçilen Kadıgil, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesidir. 25 Haziran 2021 Cuma günü CHP'den istifa ederek TİP'e geçmiştir. Parti sözcüsü ve Yasama Büro sekreteri olarak görev yapmaktadır.

2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında, yanında getirdiği hoparlör ile "Yalan" ve "Palavra palavra" şarkılarını çalarak, o sırada konuşma yapan Fuat Oktay'ı protesto etmiş ve konuşmasını yarıda kesmesine neden olmuştur.

Protesto ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kınama cezası verilen Kadıgil, TBMM iç tüzüğü gereğince savunma hakkını kullanmış, bu nedenle TİP adına Erkan Baş bütçe görüşmelerinde söz almıştır.

Yorumlar