Saldıray Berk kimdir, neden öldü, kaç yaşındaydı?

FETÖ'nün "kumpas" davalarında yargılanan Emekli Orgeneral Saldıray Berk, hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol
Saldıray Berk hayatını kaybetti

Emekli Orgeneral Saldıray Berk, uzun süredir mücadele ettiği sağlık sorunlarına yenik düşerek 75 yaşında hayata veda etti. 1948 Erzurum doğumlu Berk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde önemli görevler üstlenmiş, son olarak 3. Ordu ve Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) pozisyonlarında hizmet vermişti.

FETÖ KUMPASININ KURBANI

2009 yılında FETÖ tarafından kurgulanan Ergenekon davasında sanık olarak yer alan Berk, haksız yere suçlamalara maruz kalmıştı. Yargılandığı dönemde 3. Ordu Komutanı olan Berk, 2016'da tüm suçlamalardan beraat etmişti. FETÖ ile mücadelesi, onun askeri kariyerinde önemli bir yer tutmaktadır.

YASAL OLMAYAN FAALİYETLERE KARŞI MÜCADELE

Berk, Erzincan'da Gülen Cemaati başta olmak üzere bazı cemaatlerin yasa dışı faaliyetlerine karşı soruşturmalar yürütmüştü. Bu durum, onun "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" kapsamında suçlanmasına neden olmuştu. Ancak Ergenekon Davası'nda yapılan itiraflar, Berk'e yönelik suçlamaların asılsız olduğunu ortaya çıkarmıştı.

ASKERİ KARİYERİ VE EMEKLİLİĞİ

Saldıray Berk, askeri eğitimini Selimiye Askerî Ortaokulu, Kuleli Askerî Lisesi ve Kara Harp Okulu'nda tamamladı. Türk Kara Kuvvetleri'nde çeşitli kademelerde görev yaparak, 2011'de Yüksek Askeri Şura kararıyla emekliye ayrıldı. Emeklilik sonrası yaşamını, haksız yere yargılandığı davalardaki beraat mücadelesi ile geçirdi.

CENAZE TÖRENİ

Berk'in cenaze töreni, ailesi ve sevenleri tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanacak. 15 Şubat'ta Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde öğle namazını müteakip düzenlenecek cenaze töreni ile Berk, son yolculuğuna uğurlanacak.

Yorumlar