Sağlık Bakanlığı Onaylı Randevu Sistemi başlattı, onaylanmayan randevu iptal olur, randevuya gitmeyen ise 15 ceza alır

Hastanelerde yaşanan randevu sorununun ortadan kaldırılması için yeni dönem başladı. Buna göre, sık sık randevu alıp hastaneye gitmeyerek gerçek hastaları mağdur edenlere yönelik yeni bir düzenleme geldi. Düzenlemeyle artık randevu alan ikinci kez onay alacak.

Google Haberlere Abone ol
Hastane randevularında yeni dönem başladı

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Onaylı Randevu dönemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını amaçlayan bir sistemdir. Bu yeni uygulama, randevu alan kişilerin bir gün öncesine kadar randevularını onaylamalarını ya da iptal etmelerini gerektirir. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, geçen yıl kullanılmayan randevu sayısı 81 milyona ulaşmış ve randevu kapasitesinin %30'u boşa gitmiştir. Bu durumun önüne geçmek için yeni sistem devreye alınmıştır.

RANDEVU İÇİN ONAY GEREKECEK

Randevu alan kişiler, randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00’ye kadar randevularını onaylamak zorundadır. Onay işlemi, www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi üzerinden yapılabilir. Gelemeyeceğini bildiren kişilerin randevuları iptal edilecek ve böylece boş kalan randevu saatleri diğer hastalar için kullanılabilecektir.

ONAY VERİLEN RANDEVU İPTAL EDİLEBİLECEK Mİ?

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00’ye kadar, www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla randevu iptal işlemleri gerçekleştirilebilecektir. Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak.

RANDEVU ONAYLANMAZSA NE OLACAK?

Randevularını son onay saatine kadar onaylamayan kişilerin randevuları, sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecektir. Bu kişiler, tekrar randevu alabilecek veya sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabileceklerdir.

RANDEVUYA GİDİLMEZSE 15 GÜN ENGELLENECEK

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Ancak bu kişiler, Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabileceklerdir.

RANDEVUSUNU ONAYLAMAYAN YA DA İPTAL ETMEYEN KİŞİLERİN DURUMU

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecektir. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek veya sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecektir.

TÜM RANDEVULAR İÇİN ONAY ZORUNLU MU?

Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacaktır. Ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecektir. Örneğin 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs’ta alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecektir.

KİMLER MUAF?

Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacaktır. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabileceklerdir.

RANDEVUYA GİTMEMEYİ ENGELLEYEN DURUMLAR

Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da iptal edilebilecektir. Saat 20.00'ye kadar onaylı randevusunu iptal etmeyen ve randevusuna gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacaktır. Ancak bu kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabileceklerdir.

RANDEVU OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİLİNCE YENİ RANDEVU ALINABİLECEK Mİ?

Randevuları, onaylanmadığı için otomatik iptal edilen kişiler, tekrar randevu alabileceklerdir. Herhangi bir kısıtlama uygulanmayacaktır. Saat 20.00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilerek boşalan randevular, öncelikli olarak talepte bulunan kişilere verilecektir.

Yorumlar