Sağlık Bakanı Koca'dan 'tam kapanma' sorusuna cevap

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en riskli 6 ili canlı yayında açıkladı. Bakan Koca, tam kapanma olup olmayacağı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Bakan Koca, Türkiye'nin salgındaki en zor günlerini geçirdiğini belirterek alternatifli bir planın hazırlandığını ve yarın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında sunulacağını açıkladı. Bakan Koca, vaka sayılarının artması ile birlikte kritik bir rakamı da paylaştı. Bakan Koca, 6 ilde yoğun bakım doluluk oranının riskli seviyede olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ramazan boyunca uygulanması beklenen tedbirler ile ilgili kurulun önerdiği tavsiyeleri ve koronavirüs pandemisinde son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, burada yaptığı açıklamada, "Türkiye salgındaki en zor günlerini geçirmektedir." dedi. Bakan Koca, "Tam kapanma olacak mı?" sorusuna, "Yarın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alternatifli kapanma önerilerimizi Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Karar çıkarsa, kendisi açıklar" diyerek yanıt verdi. Bakan Koca, vaka sayılarının yükselmesi ile birlikte kritik bazı verileri de paylaştı. Bakan Koca, 6 ilde yoğun bakım doluluk oranının riskli seviyeye çıktığını kaydetti.

İşte Bakan Koca'nın açıklaması:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 'Türkiye salgındaki en zor günlerini geçirmektedir. Covid-19 risk haritamız, nüfusun yüzde 80'inin çok yüksek risk grubunda yaşadığını ortaya koyuyor. Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır' dedi.

Vaka sayısının daha yoğun olduğunu, aynı oranda hasta sayımızın daha artmadığını rakamlarda görüyorsunuz. Sağlık altyapımızda ciddi sorunların olmadığını söyleyebilirim. Yatak doluluk oranında yüzde 56.3. Servis yatağında bir sorun yok. Erişkin yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 71.3. Yani yüzde 30'a yakın kapasitemizin olduğunu bu da 10 bin hasta anlamına geliyor. Bazı illerimizde yer yer sorunlar yaşadığımız oluyor mu, oluyor. %80'in üzerinde olan iller Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize'de. Bu illerde, yüzde 80'nin üzerinde diğer illerde ise yüzde 80'in altında erişkin yoğun bakım doluluk oranı. Önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanırsa elettik vakalar ve genel düzenlemeyle korona için ayrılan yoğun bakım sayımızı arttırarak herhangi bir sorun olmayacağını söyleyebilirim.

Yorumlar