Saf saf izlediğimiz Bizimkiler dizisi bile darbecilere hizmet ediyormuş

Yediden yetmişe herkesin masum bir şekilde izlediği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin son çeyreğine damgasını vuran Bizimkiler dizisinin 28 Şubat darbesinin psikolojik harekat aracı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Devlet televizyonu TRT'de bir dönemler halka karşı nasıl kara propaganda yapıldığı, en masum diziler üzerinden bile vatandaş nasıl psikolojik harekat yürütüldüğü ortaya çıktı. 

28 Şubat darbecileri tarafından kullanılan yapımlar arasında Bizimkiler isimli dizinin de olduğu ortaya çıktı. 

Dizinin yeni yeni fark edilen birçok sahnesinde Merve Kavakçı'nın TBMM'ye başörtüsüyle girişine verilen ısrarlı tepkiler görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. 

Daha önce haklarında dava açılan TSK içerisindeki Batı Çalışma Grubu'nın dizileri nasıl kullanmayı plandığı iddianamelerde yer almıştı. 

'Postmodern Darbe’ olarak anılan 28 Şubat döneminde askerler tarafından kurulan Batı Çalışma Grubu’nun “Süper Baba”, “Bizim Aile” ve “Yazlıkçılar” gibi dönemin sevilen televizyon dizilerini “psikolojik harekât” amacıyla kullanmak istediği iddianamede yer almıştı. 

Ergenekon davasında yargılama başladıktan sonra savcılık tarafından mahkemeye gönderilen ek delil klasörlerinde 28 Şubat’a ilişkin belgeler de yer almıştı.

Dönemin Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Çevik Bir imzasıyla 27 mayıs 1997’de Genelkurmay Psikolojik Harekât Daire Başkanlığı’na gönderilen Batı Çalışma Grubu eylem Planı’nda “Batı eylem Planı” kapsamında alınması gereken önlemler anlatılıyordu.

Belgede “Eylem Planı’nda alınacak tedbirler ile bu tedbirleri icra edecek komutanlıklar Başkanlıklar belirtilmiştir. Daha ast makamların temin edecekleri bilgiler ve icra edecekleri faaliyetler, planda görev verilen komutanlıklar/başkanlıklar tarafından ilgi esaslarına göre belirlenecek ve rapor edilecektir. Eylem planına dahil edilmesi uygun görülen faaliyetlerin Batı Kriz masası toplantılarında gündeme alınarak karara bağlanması sağlanacaktır” deniliyordu.

4 maddede ‘psikolojik harekât’ anlatılmıştı

“Gizli” ibareli belgenin ekinde ise 19 sayfa ve 32 maddeden oluşan “Batı Çalışma Grubu Eylem Planı” bulunuyor. Planın 21’inci maddesinde “devlet televizyonları ve özel televizyonların psikolojik harekât maksadıyla” nasıl kullanılacağı anlatılıyor.

Belgede yapılması gerekenler 4 madde halinde şöyle sıralanıyor:

"Yayınlanması istenen konuları tespit etmek.

Bu konularda uygun senoryaları oluşturmak için yarışmalar düzenlemek.

Yapım için profesyonel şirketleri kullanmak.

Toplumun büyük bir kısmı tarafından ilgiyle izlenen yerli dizilerin (Süper Baba,Tatilciler, Bizim Aile vb) yapımcıları ile görüşerek konular arasına laiklikle ilgili temaların sokulmasını sağlamak.”

Belgede bu konu hakkında icra makamı olarak Genelkurmay Genel Sekreterliği, Genelkurmay Psikolojik Harekât Dairesi ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevlendirilirken, zaman hanesinde ise bu konunun “sürekli” olarak devam ettirilmesi isteniyor.

19 sayfa ve 32 maddeden oluşan eylem planında, “devlet televizyonları ve özel televizyonların psikolojik harekât maksadıyla” kullanılması isteniyor. Ve bu konunun “sürekli” olarak devam ettirilmesi gerektiği dile getiriliyor.

BİZİMKİLER DİZİSİNİN YAPIMCISI VE SENARİSTİ İNKAR ETMİŞTİ

Umur Bugay (Bizimkiler dizisi, yapımcı senarist), "Bizimkiler dizisi zaten laik insanların etrafında geçen bir diziydi. Hiç öyle laiklik, irtica tehlikesi gibi konuları zaten işlemedik. O konulara girmediğimiz gibi bize öyle bir istek, talep gelmedi. Ben hatırlamıyorum" demişti.