Sadece reklamlarda vatandaşa gülen bankalara ceza

BDDK, koronavirüs günlerinde vatandaşa destek olmak yerine zorluk çıkaran bankaları affetmedi. Salgın günlerinde televizyon ekranlarında sık sık televizyonlarda birlik, kardeşlik reklamları yapan bankaların aynı tavrı işlemlerde göstermediği ortaya çıkmıştı.

Google Haberlere Abone ol
Sadece reklamlarda vatandaşa gülen bankalara ceza

Koronavirüs günlerinde sadece yaptıkları reklamlarla vatandaşın yüzüne gülen ancak kredi işlemlerinde her türlü zorluğu çıkaran bankaların bu tavrı BDDK tarafından cezalandırıldı.

BDDK, müşterilerin şikayetlerini inceledi ve 15 bankaya 19 milyon 650 bin lira para cezası kesti... Cezanın, Covid-19'la mücadele sürecinde müşterilerine zorluk çıkaran bankalara yönelik olduğu açıklandı.

BDDK bireysel ve ticari müşteriler tarafından yapılan şikayetler üzerine yaptıkları inceleme sonucunda 15 bankaya 19 milyon 650 bin TL para cezası verildiğini açıkladı. BDDK tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada; "COVID-19 salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kurumumuza iletilen şikayetler incelenmiştir. Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında Kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen Raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak Kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 14.05.2020 tarihli ve 9021 sayılı Kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148 inci maddesinin (b) bendi uyarınca 15 bankaya toplam 19.650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir" denildi.

Yorumlar