S. Arabistan Kralı Selman'dan 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklama yaptı. Selman, Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sorumlu olan kim olursa olsun cezalandırılacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün grup toplantısında yaptığı açıklamaların ardından konuştu. 

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu binasında öldürülmesi ile ilgili konuşan Selman, Kaşıkçı olayında sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin hesap vereceğini söyledi. Selman, "Kaşıkçı'nın Ölümünden sorumlu olanlar ve görevini yerine getirmeyenler, kim olursa olsun hesap verecek" ifadelerini kullandı.

NELER YAŞANMIŞTI

Nişanlısı ile evlilik başvurusu için belge almak üzere Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu binasına giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk binasında öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Olayı önce inkar eden Suudi Arabistan yönetimi Türkiye'nin sunduğu deliller ve belgeler üzerine olayı kabul etmek zorunda kalmıştı. Ancak Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü" iddia edilmişti

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonunda, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na geldiği sırada burada bulunan "başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği" belirtilmişti.

MUHAMMED BİN SELMAN BAĞLANTISI

Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayında yer alan 15 kişilik ekipten bazı isimlerin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile bağlantısının bulunması veliaht prensi olayın doğal şühelilerinden biri haline getirmişti. Ekibin Cemal Kaşıkçı emrini Skype uygulaması üzerinden aldığı iddia edilmişti.

Yorumlar