Ryanair'in Başkanı: Müslümanları fişleyin

Ryanair'in İcra Kurulu Başkanı Michael O'Leary, bombacıların çoğunlukla Müslüman olduğunu söyleyerek fişlenmeleri gerektiğini söyledi. O'Leary'in sözleri tepkilere neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

Avrupa'nın düşük fiyatlı hava yolu şirketi Ryanair'in İcra Kurulu Başkanı Michael O'Leary, Müslümanların fişlenmesi için çağrıda bulundu. Müslüman erkeklerin havalimanlarındaki tehdidin kaynağı olduklarını söyleyen O'Leary, Müslüman erkekerin fişlenmeleri gerektiğini ileri sürdü.

"BOMBACILAR HEP MÜSLÜMAN"

O'Leary, Times gazetesine verdiği demecinde havaalanlarındaki mevcut güvenlik politikalarını eleştirdi.

Çocuklu bir aileye yönelik kontrollerin azaltılması gerektiğini kaydeden O'Leary, şöyle konuştu: "Bombacı kimdir? Bunlar kendi başlarına seyahat eden bekar erkekler olacaklardır. Çocuklu bir aileyse geçip gitsin. Hepsini (aile üyelerini) havaya uçurma şansı sıfır. Bazı şeyleri söyleyemezsiniz çünkü bu ırkçılık olur. Ancak (bombacı) genellikle Müslüman inancındaki bir erkek olacaktır. Otuz yıl önce İrlandalıydı. Tehdit buradan geliyorsa, tehdidi ona göre ele alın."

O'Leary'in bu sözleri ülkedeki Müslümanların tepkisini çekti. İngiltere Müslüman Konseyi'nin açıklamasında, bu ifadelerin ırkçı ve ayrımcı olduğu belirtilerek, iş adamının İslamofobi örneği gösterdiği kaydedildi.

IRKÇI SÖZLER TEPKİ ÇEKTİ

İşçi Partisi Milletvekili Khalid Mahmood ise bu sözlerin saçma olduğunu ifade ederek, "Esasen 'Müslüman gibi görünüyorlarsa terörist olmalılar' diyor. Bu toplumda ilişkileri geliştirmez; faşist zihniyetteki insanlara katkı sağlar. Almanya'da bu hafta beyaz bir kişi dokuz kişiyi öldürdü. Faşist olup olmadıklarını görmek için beyazları fişlememiz mi gerekiyor? Çok dar görüşlülük yapıyor ve aslında ırkçılığı teşvik ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar