Rusya Kırım'da gövde gösterisi yapıyor

Rusya, Ukrayna ile yaşadığı Donbas krizi sonrasında Karadeniz'de suları daha da ısıtacak hareketlerine devam ediyor. Son olarak Kırım'da gövde gösterisi düzenleyen Rusya, dünyaya gözdağı verdi.

Google Haberlere Abone ol

Ukrayna ile yaşadığı Donbass krizinde geri adım atmayı reddeden ve sükunet çağrılarını duymazdan gelen Rusya, karada ve denizde yaptığı gövde gösterisinin kapsamını her geçen gün artırıyor. 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’da 10 binden fazla askerin katıldığı bir tatbikat gerçekleştiren Rusya’nın hazırlıklarını, Savunma Bakanı Sergey Shoygu denetledi.

Rus ordusu, Ukrayna'nın güneydoğusundaki Donbass'taki gerilim nedeniyle suların ısındığı Karadeniz'de geniş katılımlı bir tatbikat gerçekleştiriyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım'daki tatbikata 10 binden fazla asker, 40 savaş gemisi ve 20 destek gemisinin katıldığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoygu, Güney Askeri Bölge ve Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen özel tatbikatların gerçekleşeceği Kırım'a indi.

SAVUNMA BAKANI DENETLEDİ

Kırım'daki tatbikatla ilgili yetkililerden bilgi alan Rusya Savunma Bakanı Shoygu, tatbikat hazırlıklarının sürdürüldüğü bölgede tatbikata katılacak Rus deniz ve kara kuvvetlerinin hazırlıklarını kontrol ettiği bildirildi.

Rus Savunma Bakanı, Güney Askeri Bölge Komutanı Albay General Aleksandr Dvornikov'un yapılacak olan tatbikat planları hakkındaki raporunu dinledi. Opuk eğitim sahasında düzenlenecek olan tatbikata, Rusya Hava Kuvvetleri'nin yanı sıra, hava savunma birlikleri, Rus donanmasından birçok savaş gemisi ve hücum botu katılacak.

Rusya Hazar Donanma Filosunu oluşturan Karadeniz Filosu'nun da hazır bulunacağı tatbikata, kıyı birliklerinin askeri birimleri ve Güney Ordusu Hava Kuvvetleri birlikleri de katılacak.

30 KİLOMETRELİK BİR ALANDA GERÇEKLEŞİYOR

Tatbikat öncesi son hazırlıkların yapıldığının bildirildiği açıklamada, bölgeye kıyı kuvvetlerinin kontrolündeki hava savunma füze sistemlerinin de konuşlandırıldığı belirtildi. Tatbikatın yapılacağı Kırım'daki Opuk eğitim sahası, Kırım yarımadasının güneydoğu kıyısında yer alan bir liman şehri olan Feodesya'ya 60 km, Kerç'e ise 40 km uzaklıkta yer alıyor.

Tatbikatın yapılacağı alanın boyutları ön cephe boyunca 30 km uzunluğa, 15 km derinliğe ulaşıyor. Geniş alana yayılan Opuk eğitim sahası, kıyı savunmaları tatbikatları için de uygun bir koşullar sağlıyor. Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Nisan'dan 31 Ekim'e kadar Karadeniz'in bazı bölgelerinde yabancı savaş gemileri ve diğer devlet gemileri için Rusya'ya, ait kara sulardan geçiş hakkı kullanılmasını askıya alacağını duyurmuştu.

Yorumlar