Rusya ile ticarette yeni dönem

Rusya ile Türkiye arasında ticarette yeni dönem. Devrim niteliğinde alınan karar ile iki ülke arasında yapılacak ticarette ulusal paralar kullanılacak.

Google Haberlere Abone ol
Rusya ile ticarette yeni dönem

Başkan Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada önemli ticaret ortaklarıyla ulusal para birimleri kullanılacağını söylemişti. Türkiye ilk defa Rusya'dan Rus rublesi ile buğday alacak.

Rusya merkezli SovEkon Analitik Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Rusya’dan ruble ile 30 bin ton yüksek protein buğday alacağı belirtildi. 

Buğday için ton başına yaklaşık 17 bin ruble ödeneceğinin kaydedildiği açıklamada, ulusal paralarla ticaret sayesinde tarafların para dönüşümü nedeniyle kayıplarının azaltılacağına işaret edildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya gibi önemli ticaret ortaklarıyla ticarette ulusal para birimlerinin kullanımının artırılacağını duyurmuştu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bu görüşe destek çıkarak, ikili ticarette ulusal para kullanımının, dış faktörlerin olumsuz etkisini en aza indirgeyeceğini vurgulamıştı. 

Rusya, bu yılın temmuz-eylül döneminde Türkiye’ye 1,2 milyon ton buğday ihraç etmişti. 

Yorumlar