Rusya, Alman uçağının inişine müsaade etmedi

Rusya, Çin'deki vatandaşlarını tahliye eden Almanya uçağının Moskova'ya inişine müsaade etmedi.

Google Haberlere Abone ol

Rusya, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Çin'den tahliye edilen ve Alman vatandaşlarını taşıyan Alman ordusuna ait uçağa, yakıt ikmali ve mürettebat değişimi için Moskova Havalimanı'na iniş izni vermedi.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Sağlık Bakanı Jens Spahn ile Bonn kentinde düzenlediği basın toplantısında, Vuhan'dan tahliye edilenlerin Almanya'ya doğru yolda olduklarını belirtti.

Moskova'da uçağa iniş izni verilmemesi sebebiyle mürettebat değişimi için giden ekibin, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye yönlendirildiği bilgisini paylaşan Kramp-Karrenbauer, Helsinki'den kalkacak uçağın Frankfurt Havalimanı'na inmesinin önünde engel kalmadığını vurguladı.

Rusya'nın ülke üzerinden uçuş izinini verdiğini dile getiren Kramp-Karrenbauer, ancak daha önce uçağın Moskova'ya iniş yapmasının taahhüt edilmesine rağmen Rusya'nın Moskova Havalimanı'na iniş izni vermediğini kaydetti.

Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, Rus tarafının resmi açıklamasında gösterdiği Moskova Havalimanı'nda kapasite olmamasının yanında ne gibi sebeplerin bulunduğunu gelecek hafta Almanya Dışişleri Bakanlığıyla değerlendireceklerini kaydetti.

Uçak Almanya’ya ulaştı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Çin'den tahliye edilen Alman vatandaşlarını taşıyan uçak Almanya’ya ulaştı.

Vuhan kentinden tahliye edilen 120’den fazla kişiyi taşıyan Alman ordusuna ait uçak, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yakıt ikmali ve mürettebat değişimi için ara verdikten sonra Frankfurt Havalimanı'na indi.

Böylece, yaklaşık 90'ı Alman vatandaşı olmak üzere 120'nin üzerinde kişi Vuhan'dan tahliye edildi. 

Tahliye edilenler, tedbir amaçlı Frankfurt Havalimanı'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Rheinland-Pfalz eyaletindeki Germersheim Hava Kuvvetleri Üssü'nde hazırlanan merkeze götürülecek ve burada yaklaşık 2 hafta karantinaya alınacak. 

Yorumlar