Rus parlamentosunun Türk Akımını bu ay görüşmesi bekleniyor

MOSKOVA (AA) - Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin bu ay onaylanmak üzere Rusya Parlamentosunun gündemine alınabileceği bildirildi. Rusya...

Google Haberlere Abone ol
Rus parlamentosunun Türk Akımını bu ay görüşmesi bekleniyor

MOSKOVA (AA) - Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin bu ay onaylanmak üzere Rusya Parlamentosunun gündemine alınabileceği bildirildi.

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, Rus haber ajansı RIA’ya yaptığı açıklamada, Türk Akımı anlaşmasının bu ay sonuna kadar Duma'ya sunulmasını umduğunu söyledi.

Rus hükümetinin projeyle ilgili belirli prosedürleri tamamlaması gerektiğini belirten Zavalny, “Bu nedenle şu anda kesin bir tarih vermem mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde hükümetlerarası anlaşma Türkiye ve Rusya arasında 10 Ekim’de imzalanmıştı.

Proje kapsamında, her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattı inşa edilmesi planlanırken, ilk hattın Türkiye’ye, ikinci hattın ise gerekli teminatların alınması halinde Avrupa’ya ulaştırılması öngörülüyor.

Türk Akımına ilişkin anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı geçen hafta TBMM'de kabul edilmişti.

Yorumlar