Rus halkının harcamaları son 5 yılın dibinde

- Rusya'da yapılan bir araştırma, halkın giderlerini kısmaya devam ettiğini ortaya koydu

Google Haberlere Abone ol
Rus halkının harcamaları son 5 yılın dibinde

MOSKOVA (AA) – Rusya’da yapılan bir araştırmaya göre, Rus halkının harcamaları son beş yılın en düşük seviyesine geriledi.

Moskova merkezli araştırma şirketi Romir tarafından yayınlanan “Tüketim donması” adlı rapora göre, Rus halkının günlük harcama miktarı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5 azaldı.

Yıllık bazda ise harcamaların yüzde 4,9 gerilediğinin belirtildiği araştırmada, enflasyondan arındırılmış reel harcamaların ise yıllık bazda yüzde 9 azaldığı, söz konusu seviyenin son 5 yılın en düşük oranı olduğu kaydedildi.

Araştırmada, ülkedeki tüm gelir sınıflarında giderlerin azaldığı ifade edilirken, dar gelirli vatandaşların ise yüzde 11,7’lik düşüşle nisan ayında harcamalarını en çok kısan kesim olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca, 2015 yılında başlayan ekonomik kriz döneminde dahi harcamalardaki kısıntının yıllık bazda yüzde 5,8 seviyesinde kaldığına vurgu yapıldı.

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) verilerine göre ülkede reel gelirler mart ayında yıllık bazda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalmıştı.

Yorumlar