Roketli saldırıda hasar gören Çalık Camisi restore ediliyor

- Afrin'deki terör örgütü YPG/PKK mensuplarınca Kilis kent merkezine yönelik roketli saldırıda büyük hasar gören 336 yıllık tarihi Çalık Camisi'nin restorasyonuna başlandı - İl Müftüsü Karatepe: "Camimizin en kısa sürede ibadete açılabilmesi için her türlü gayret gösteriliyor"

Google Haberlere Abone ol
Roketli saldırıda hasar gören Çalık Camisi restore ediliyor

KİLİS (AA) - Suriye'nin Halep kentine bağlı Afrin ilçesinden terör örgütü YPG/PKK mensuplarınca Kilis kent merkezine düzenlenen roketli saldırıda büyük hasar gören 336 yıllık Çalık Camisi'nin restorasyonuna başlandı.

Zeytin Dalı Harekatı'nın beşinci gününde, akşam namazı sırasında düzenlenen roketli saldırı nedeniyle 1'i Suriye uyruklu 2 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin yaralandığı Çalık Camisi, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü denetiminde özel bir firma tarafından restore ediliyor.

İl Müftüsü Mahmut Karatepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin saldırıya uğramasının herkesin yüreğini yaraladığını söyledi.

Vakfılar Bölge Müdürlüğü nezdinde tamiratla ilgili çalışmaların başladığını dile getiren Karatepe, "İskeleler kuruldu. Kubbenin diğer yarım kısmı enkaz olan bölüm de indirildi. Kubbe malzemeleri geldi. İnşaat tüm hızıyla sürüyor. Camimizin en kısa sürede ibadete açılabilmesi için her türlü gayret gösteriliyor." dedi.

Karatepe, devrinin önemli eserlerinden olan tarihi caminin restorasyonunun ardından eski günlerine döneceğini kaydetti.

Terörün dini, dili ve ırkının olmadığını vurgulayan Karatepe, "Vicdan duygusundan mahrum olan insanların bu özellik ve güzelliğe dikkat etmediği gibi Allah'ın yarattığı en güzel insanı da burada iki masumu ibadet ederken şehit ettiler. Dünyada hiçbir şeye zarar vermeyi düşünmediği bir anda iki kardeşimiz ibadethaneden çıkarken şehit oldular." diye konuştu.

Mehmetçiğe güç, kuvvet ve muzafferiyet dileyen Karatepe, bütün vatandaşların, dualarıyla askerine destek verdiğini söyledi.

Teröristin dinlisi ya da dinsizinin olamayacağını vurgulayan Karatepe, şunları kaydetti:

"Anarşistin itikadı yok. İtikadı olmayan bir düşüncenin sahibi zehir gibi bir maddedir. Zehirden şifa beklenmez. Bunun kırmızı çizgisi yok. Teröristin dindarı, dinsizi olmaz terörist, teröristtir. Geçmişte biz her iki terör hadisesini yaşadık. Din kisvesiyle din aldatmacasıyla çıkan DEAŞ'ın ilimize yaptığı saldırılardaki o acıları da yaşadık. PKK ve PYD gibi Afrin bölgesinden o marksist ideolojinin sahibi olan, itikatsız yapının da saldırısını gördük. Şehri hedef alarak, özellikle de bilerek en fazla zayiatları nasıl verebilirizi düşünerek yapılan, planlanan şeyler bunlar."

Yorumlar