Rıza Kayaalp'ten hayranlarını üzen açıklama

Dünya ve Avrupa şampiyonu, olimpiyat ikincisi Rıza Kayaalp, tedavi amaçlı kullandığı ilaç nedeniyle Paris 2024 Olimpiyatları'nda mindere çıkamayabilir.

Google Haberlere Abone ol
Rıza Kayaalp'ten hayranlarını üzen açıklama

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, spor hekimi kontrolünde tedavi amaçlı kullandığı ilaç nedeniyle Paris 2024 Olimpiyatları'nda yarışamama riskiyle karşı karşıya kaldı. Başarılı sporcu, yaşadığı durumu ve süreci kendi sözleriyle anlattı.

Rıza Kayaalp, yaptığı açıklamada, “24 yıllık başarı dolu temiz spor kariyerimin son olimpiyat hazırlığında göstermiş olduğum tüm profesyonel özenime rağmen talihsiz bir durumla karşı karşıyayım.” dedi.

UZMANLARDAN ONAY ALMADAN HAREKET ETMEDİM

Kayaalp, yaşadığı süreci şu sözlerle dile getirdi: “Hiçbir haber platformu ve yetkili makamlarca açıklama yapılmadan, tüm gelişmeleri her zamanki samimiyetimle öncelikle bizzat benden duymanızı istedim. Uzun süredir devam eden şiddetli kulak çınlaması, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerimin son dönemde artması nedeniyle acil müdahale edildi. Kariyerim boyunca hayatımın her alanında gerekli tüm dikkat ve özeni gösterdim. Gerek aldığım besinlerde gerekse kullandığım ağrı kesici gibi ilaçlarda bile uzmanlarımdan onay almadan hareket etmedim. Spor camiasında da bütün bu detaycılığım fazlasıyla bilinir.”

TEDAVİ SÜRECİNDE YAPILAN HATA

Kayaalp, tedavi sürecinde yaşanan hatayı şöyle açıkladı: “Bahsetmiş olduğum şikayetlerime yönelik tedavi sürecimde bana yazılan reçeteyi spor hekimime yazılı ve sözlü şekilde danışarak spor kariyerimin verdiği profesyonel bilinçle tedavi sürecine başladım. Spor hekimimin onayıyla başlanan bu tedavi sürecinde tarafıma uygulanan yanlış tedavi sonucunda Dünya Güreş Birliği (UWW) yetkilileri tarafından spor müsabakalarına katılmam tedbiren geçici olarak askıya alındı.”

HUKUKİ MÜCADELE BAŞLADI

Rıza Kayaalp, temiz spor kariyerinin maruz kaldığı mağduriyet nedeniyle hukuki mücadeleye başladıklarını belirtti: “Bu bakımdan yaklaşmakta olan Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na da katılamama tehlikesiyle karşı karşıyayım. Temiz spor kariyerimin maruz kaldığı bu mağduriyet için hukuk mücadelemize başlamış bulunmaktayız.”

DESTEK ÇAĞRISI

Başarılı sporcu, yaşadığı bu zor dönemde destek çağrısında bulundu: “14 Avrupa, 10 dünya ve 3 olimpiyat madalyasını kazanırken esirgemediğiniz dualarınızı ve desteğinizi spor kariyerimin son düzlüğünde yaşadığım bu mağduriyeti aşmak için de esirgemeyeceğinizi umut ediyorum.”

ASKİ SPORLU GÜREŞÇİ PARİS 2024'E HAZIRLANIYORDU

ASKİ Sporlu milli güreşçi Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kiloda Paris 2024 Olimpiyatları kotasını almıştı. Ancak yaşanan bu talihsiz durum nedeniyle olimpiyatlarda mindere çıkıp çıkamayacağı belirsizliğini koruyor.

Rıza Kayaalp, kariyerinde birçok başarıya imza atmış bir sporcu olarak, yaşadığı bu süreci atlatmak ve yeniden mindere dönebilmek için destek bekliyor. Spor dünyası ve sevenleri, onun bu zorlu mücadelesinde yanında olacaklarını belirtiyor.

Yorumlar