Recep Tayyip Gültekin kimdir nerelidir?

Recep Tayyip Gültekin adını dünya Avusturya'da yaşanan terör saldırısından sonra duymaya başladı. Adı ile dikkat çeken Gültekin kimdir?

Google Haberlere Abone ol

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 2 Kasım Pazartesi günü meydana gelen terör saldırısı Avrupa'da infiale neden olurken, saldırı esnasında sivillere yardımcı olarak onların hayatını kurtaran iki Türk vatandaşı ise bütün Avrupa'nın sevgilisi oldu. Polise yardım ederek onun hayatını kurtaran iki gençten birinin adı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adıyla aynıydı. Adı Recep Tayyip Gültekin'di. Adıyla dikkat çeken Gültekin Avusturya'da milli kahraman ilan edildi. Peki, Recep Tayyip Gültekin kimdir, nerelidir?

Recep Tayyip Gültekin, Viyana'nın 6 farklı noktasında meydana gelen saldırılardan birinin hedefi oldu. Gültekin saldırıda teröristle karşı karşıya geldi ve bacağından yaralandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Dün gece Viyana'da iki kahraman vardı. Bir Türk ve Müslümanın yapması gereken neyse onu yaptı. Recep Tayyip ve Mikail! Teşekkürler çocuklar. Sizlerle gurur duyuyoruz!" dedi. 

Gültekin, başkentin turistik bölgesi birinci Viyana’da arkadaşı Mikail Özer’le bulundukları sırada silah sesleri duyduklarını, seslerin geldiği yöne doğru ilerlediklerinde, bir teröristin yoldan geçen sivil bir kişiyi vurduğuna şahit olduklarını belirtti. Gültekin, yaralı kadına yardımcı olduğunu ve yakındaki bir restorana yaralıyı taşıdığını söyledi.

Daha sonra restorandan ayrıldığını ve teröristle karşı karşıya geldiğini ifade eden Gültekin, o anları şöyle anlattı: “Yaralı kadını yakındaki bir restorana taşıdıktan sonra, terörist silahını bana doğrulttu. O esnada kendimi yere atarak, takla atmaya çalıştım. Sanırım elinde uzun namlulu pompalı olarak tabir edilen silahtan vardı. Bu silahtan çıkan bir saçma sağ bacağımın arkasına isabet etti. Ancak çok büyük bir yaralanmaya yol açmadı. Arkadaşımın aracına binerek, durumu polise bildirmek için bir sonraki polis karakoluna gittik.”

Gültekin, polise durumu aktardıktan sonra, bir başka noktada çatışma sonucunda bir polis memurunun yaralandığını gördüklerini ifade etti. Çatışmadan ötürü sağlık ekiplerinin olay yerine yaklaşmadığını kaydeden Gültekin, arkadaşı Mikail Özen’le yaralı memuru ambulansa kadar taşıdıklarını söyledi.

Recep Tayyip Gültekin (Solda) ve Mikail Özer.

 

Gültekin, olay yerinde karşılaştıkları bir yaşlı kadını da güvenli bir yere bıraktıklarını belirterek, “Ayağımdaki yara çok büyük olmadığı için hastaneye gitmek istemedim, ambulanstakiler beni hastaneye götürme teklifinde bulundular ancak çatışmaların şiddetinden çok sayıda yaralı olacağını düşündüğüm için yük olmak istemedim. Ama silahtan çıkan saçma hala ayağımda ve şimdi biraz daha durum sakinleştiği için bir hastaneye gidip tedavi olacağım.” şeklinde konuştu.

Detaylar Geliyor...

Yorumlar