PYD-PKK dostu McGurk'tan kara propaganda

Terör örgütü PYD'nin Amerikalı dostu McGurk, Türkiye'nin Amerikan askerlerine saldırdığını ileri sürerek Trump yönetiminden yaptırım istedi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı kapsamında Kobane'ye düzenlediği top atışlarında Amerikan özel kuvvetlerini hedef aldığı iddiası, terör örgütünün bir numaralı Amerikan dostlarından ABD'nin eski IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk tarafından kara propagandaya dönüştürüldü. McGurk, Türkiye'nin yalanlamalarına rağmen Amerikan kamuoyunu yanıltan açıklamalar yaparak, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istedi. En başından harekata karşı olduğunu belirterek Türkiye aleyhine faaliyetler yürüten PYD dostu McGurk, "Saldırı yanlışlıkla değildi" dedi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulunan McGurk, şu ifadeleri kullandı:

"Türk güçleri Suriye'nin kuzeyinde ABD askeri noktası olarak belirlenen bir noktayı vurdu. Türkiye, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın iki saat önce onayladığı üzere, tüm lokasyonlarımızın bilgisine ayrıntılı bir şekilde sahip. Bu, yanlışlıkla değildi.

"Bakan Mnuchin bugün Beyaz Saray'dan Trump'ın yaptırım uygulama yetkisi verdiğini ancak yaptırımın henüz uygulanmadığını açıkladı. Bu anlamsız bir saçmalık. Halihazırda 100 bin kişi yerlerinden edildi bile ve ABD askerlerine ateş açıldı. Yaptırımlar için gerekli sınır nedir?

"Acı gerçek şu ki, Erdoğan, Trump'ın ABD güçlerinin Suriye'den ayrılmasını istediğini biliyor. Putin Trump'ın ABD güçlerinin Suriye'den ayrılmasını istediğini biliyor. Hamaney ve Esad da bunu biliyor. Trump dün bizzat kendisi (inanılmaz bir şekilde) Suriye'de artık askerimizin bulunmadığını söyledi. Ve bugün askerlerimize ateş açıldı.

"Türkiye'nin saldırısının devam ettiği her gün Amerikan personeli için risk artacaktır ve ülkeden güvenli bir şekilde çıkış kabiliyetimiz ciddi biçimde tehlikeye atılmış olacaktır. Trump ya bu yolu hızlı ve açık bir şekilde değiştirir, ya da güvenli bir çıkış için plan yapmamız gerekli hale gelir."

Yorumlar