Putin'den Erdoğan'a esir takasından dolayı teşekkür telefonu

ABD ve Rus askeri esirlerin Türkiye'de değişime tabi tutulması sonrasından Putin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür telefonu geldi.

Google Haberlere Abone ol
Putin'den Erdoğan'a teşekkür telefonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmesinde, Rusya ve ABD arasında dün Türkiye'de gerçekleşen takas ve Ukrayna'daki savaşa dair gelişmeler ele alındı.

Putin, görüşmede Rus pilot Yaroshenko ile Amerikan deniz piyadesi Reed'in MİT koordinesi ve gözetiminde gerçekleşen takası dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Görüşmede, MİT'in takas sürecinde üstlendiği role işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihbarat birimleri arasındaki eşgüdüm ve diyaloğun devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede istihbarat birimleri arasındaki diyaloğun devamının, bölgedeki trajedilerin önüne geçilmesi ve istikrarın sağlanmasına katkı yapacağını ifade etti.

Görüşmede, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sonlandırılması için de inisiyatif almaya ve barışa giden yolda arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul görüşmelerinde yakalanan ivmeyi artırarak bölgede kalıcı barışı bir an önce tesis etmek istediklerini dile getirdi.

ABD'DEN "İSİM VERMEDEN" TEŞEKKÜR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD vatandaşı Trevor Reed'in serbest bırakıldığını duyurdu. Bakanlık sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, "Rusya'da haksız yere gözaltına alınan ABD vatandaşı Trevor Reed'in serbest bırakıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu çabamızda bize yardımcı olan birçok müttefikimize ve ortağımıza derin takdirlerimizi sunuyoruz" denildi.

Açıklamasında, bir diğer ABD vatandaşının da serbest bırakılmasını isteyen Blinken, "Haksız yere gözaltına alınan ABD vatandaşı Paul Whelan'ın serbest bırakılması için çağrıda bulunmaya devam ederken, bu önemli tahliyeyi memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca, yurtdışında haksız yere gözaltına alınan tüm ABD vatandaşlarının özgürlüğünü güvence altına almaya kararlıyız" dedi.


 

 

Yorumlar