Emre Alkin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Emre Alkin Kimdir? Prof. Dr. Emre Alkin nereli? sorusunun yanıtı Akademisyen, Ekonomist ve Yazar olan Emre Alkin'in hayatını merak eden vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Google Haberlere Abone ol

Prof. Dr. Emre Alkin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, uzmanlık alanı nedir? Son dönemlerde TV100 ekranlarında yaptığı yorumlarla gündeme gelen Emre Alkin'in hayatı ve biyografisi merak konusu oldu.

Emre Alkin 50 yaşındadır.

Uzmanlık alanı ise iktisat mezunudur.

Prof. Dr. Kerem Alkin ile kardeşidir. 

Babası ünlü Ekonomist Prof. Dr. Erdoğan Alkin'dir.

İşte Emre Alkin biyografisi ve hayatı: 

Emre Alkin 2 Temmuz 1969 tarihinde İstanbul'da doğdu. Erdoğan Alkin'in oğludur.

Emre Alkin ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi'nde okudu. 1987 yılında buradan mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne başladı. 1991 tarihinde buradan mezun olan Alkin, İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimi aldı ve 1993 yılında mezun oldu.

1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite'de tamamlayan Emre Alkin, 1997 yılında “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı.

1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin, Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı.

GAZETELERTE YAZARLIK YAPTI

Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapmaya devam eden Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde “Paylaşmasak Olmazdı” isimli sayfasında yazılarını kaleme almaya deva etmektedir.

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerinden Göztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuş 2017 - 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır. 

Prof. Dr. Emre Alkin’in, “Risk Management”,“Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , "Paylaşmasak Olmazdı”,  “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere sekiz kitabı bulunmaktadır.

Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017'nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır.

2018 Eylül ayında çıkan "Mükemmeli Arayan Kadın" isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir.

2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan "İktisattan Çıkış " kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği'ne bağışlanmıştır. 

İki çocuk babası olan Emre Alkin,  yurt içi ve yurt dışında Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermeye devam etmektedir.

Yorumlar