Prim ödemede asgari gün sayısı düşürüldü

Prim ödemede asgari gün sayısı yüzde 25 oranında düşürülerek 600'den 450'ye indirildi.

Google Haberlere Abone ol
Prim ödemede asgari gün sayısı düşürüldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kısa çalışma ödeneği ve sigorta primlerine dair önemli bir duyuruda bulundu.

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, sigortalı vatandaşların kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmeleri için son üç yılda gereken asgari prim ödeme gün sayısının 600'den 450'ye indirildiğini belirtti.

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulduğunu ifade eden Bakan Işıkhan, bu değişikliğin işgücü piyasasının etkinliğini artırmak amacıyla yapıldığını açıkladı. Ayrıca, teşvik başvuru sürelerinin uzatılacağını ve bu uygulamaların 31 Aralık 2026 tarihine kadar sürdürülebileceğini ekledi.

MESLEKİ YETERLİLİK VE KAYITLI İSTİHDAMIN DESTEKLENMESİ

Bakan Işıkhan ayrıca, mesleki yeterlilik belgesine sahip bireylerin ve özel politika gerektiren kadın ve gençlerin istihdama katılımlarının destekleneceğini vurguladı. Destekle beraber, vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve kayıtlı istihdamın korunması hedefleniyor.

İşçi ve işverenlerin yanında olduklarını belirten Işıkhan, istihdamın artırılması ve korunması için işverenlere yönelik desteklerin de artırıldığını duyurdu. Bu kapsamda, Asgari Ücret Desteğinin 700 Türk Lirası'na çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

Yorumlar