"Prim ödeme gün sayısı düşürülmeli"

- TESK Başkanı Palandöken: - "Emeklilik için aranan prim ödeme gün sayısı Bağ-Kur sigortalıları açısından halen 9 bin gün olarak uygulanmaktadır" - "Bağ-Kur’lu sigortalıların da prim gün sayısının SSK’lılar gibi 7 bin 200 güne düşürülmesi gerekmektedir"

Google Haberlere Abone ol
"Prim ödeme gün sayısı düşürülmeli"

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bağ-Kur’dan emekli olabilmek için aranan prim ödeme gün sayısının fazla olduğunu, bunun düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, 1982-2000 yıllarında vergi, sicil ve oda kaydı bulunan ancak Bağ-Kur’a kayıt yaptırmamış esnafın mağdur olduğuna dikkati çekti.

Söz konusu mağduriyetin giderilmesine yönelik adımların hızla atılması gerektiğine işaret eden Palandöken, bu kapsamda esnaflara bir kez daha hak tanınmasını istedi.

Palandöken, emeklilik için aranan prim gün sayısına da değinerek, "Emeklilik için aranan prim gün sayısı Bağ-Kur sigortalıları açısından halen 9 bin gün olarak uygulanmaktadır. Bağ-Kur’lu sigortalıların da prim gün sayısının SSK’lılar gibi 7 bin 200 güne düşürülmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar