Porçay çıktı mı, cezaevine neden girdi, neden tutuklanmıştı, suçu neydi?

Porçay çıktı mı, neden tutuklanmıştı, suçu neydi, ne ile suçlanıyordu? Tahliye olan Porçay'ın cezası tamamen kalktı mı yoksa başka bir prosedür mü uygulanıyor?

Google Haberlere Abone ol

Porçay çıktı mı, neden tutuklanmıştı, cezaevine neden girdi, suçu neydi, ne ile suçlanıyordu? Tahliye olan Porçay'ın cezası tamamen kalktı mı yoksa başka bir prosedür mü uygulanıyor?

Porçay adıyla bilinen Youtuber, yayınladığı bir videoda uyuşturucuyu özendirmek suçlamasıyla yargılanarak 4 yıl hapis cezası almıştı. 

“Porçay” kullanıcı adlı sosyal medya fenomenine, parodi videosu nedeniyle “Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek” iddiasından 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti.

Karar sonrası Twitter hesabından açıklamada bulunan Porçay, “Yaptığım Ezhel parodisi yüzünden bugün hakim hakkımda 4 yıl 2 ay hapis cezasına karar verdi. Olayın gerçekliğini hâlâ idrak edebilmiş değilim bu yüzden üzerinde konuşmam doğru olmaz, yakında geçirdiğim süreci bir videoda anlatacağım” demişti.

Porçay
Porçay

 

Porçay’ın avukatı Ali Gül ise Twitter hesabından duruşmada hakim ve savcı ile yaşadıkları diyaloğu paylaştı. Ali Gül, “2 sene boyunca mahkemeye bir şakanın şaka olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu kadar bariz bir hicvi ne savcı ne hakim anlamadı” demişti.

Gül devamında şu ifadeleri kullandı:

Hakim'e Ezhel'i iki duruşmada anlatabildik, Hürriyet'ten haber sunduk. Son duruşmada videoyu tekrar izledik. Savcı "Böyle eleştiri mi olur" dedi? Hakim kararı açıkladıktan sonra isyan ettik. Biz bariz bir beraat kararı olduğunu sanıyorduk. Bir insan şarkılardaki uyuşturucu kullanımıyla dalga geçtiği için uyuşturucu kullanımını özendirmekten hapis cezası alabilir mi? Böyle bir saçmalık nasıl olur? Oldu ama.

Hakim kararından pişman oldu kararı verdikten sonra. ‘İstinafta düzeltirler zaten öyleyse’ deyip bize hala ‘Haddime değil ama bence istinafa giderken dosyaya şunları da ekleyin’ dedi. Be adam sen hakimsin, sen versene kararı? İnanılmaz gerçekten. Utanç verici bir karar.

Bugün şarkılardaki uyuşturucu kullanımını alay ederek, mizah yaparak eleştirdiği için bir kişi 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı. Yazıklar olsun böyle hukuk düzenine. Biz girdiğimizde karar verilmişti zaten. Hakim savcının ağzına bakıyor, savcı mütalaasında mahkumiyet istedi. İsyan ettik ‘böyle şey olur mu kardeşim yapmayın etmeyin adam dediğinizin tam tersini yapıyor’ diye. Savcı ‘Ya klibi bir daha izleyelim belki mütalaamı değiştiririm’ demişti.

Videoyu izledik. İkna olmadı adam. ‘Böyle eleştiri mi olur? O zaman ben de birilerine hakaret edeyim sonra diyeyim ki hiciv ettim’ dedi. ???? Kaldım aynı böyle suratımda soru işaretiyle. Genç bir savcı bir de. Çok çaresiz hissettim bugün. Gerçekten bok gibi bir his."

İSTİNAF NE DEDİ?

İstinaf mahkemesi, Porçay’a ‘uyuşturucuya özendirmek’ten verilen dört yıl iki ay hapis cezasını hukuka uygun bulmuştu. Kararı duyuran Youtuber, 21 Haziran’da Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olmuş, oradan da Metris Cezaevi’ne götürülmüştü.

Youtuber’ın aldığı hapis cezasının gerekçesi olan ‘Ot içiyorum (Ezhel Parodi)’ isimli parodi videoda ‘rap şarkılarında sürekli olarak uyuşturucuyla ilgili sözler geçtiği’ iddia edilip sanatçı Ezhel tiye alınıyor.

Daha önce denetimli serbestlik için başvuracaklarını bildiren Avukat Ali Gül bugün Twitter üzerinden cezaevi kurulu ve infaz hakimliğinin karar verdiğini Porçay’ı birkaç saat içerisinde Metris Cezaevi’nden teslim alacaklarını söyledi.

Gül daha sonra Instagram üzerinden Porçay’ın tahliye olduğuna dair görüntüler paylaştı.

Gül, şunları yazdı: “Porçay cezaevinden tahliye ediliyor ancak dört yıl iki aylık ceza kaldırılmış değil. Karar düzeltme için başvurumuzu yaptık, önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi’ne de başvurumuzu yapacağız. Bu cezayı kaldırtacağız ve Porçay’ın hayatına hiçbir etkisi kalmayacak.

Fakat bu akıl almaz karara imza atanlar çok pişman olacaklar bu yaptıkları yüzünden. Keşke ben o gün öyle yapmasaydım, bu saçmalığa kalkışmasaydım diyecekler ama geç olacak. Destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

EZHEL SAHİP ÇIKMIŞTI

Ezhel lakaplı rap sanatçısı Sercan İpekçioğlu, kendisini tiye alan parodi videosu nedeniyle hapse mahkum edilen Porçay’a sahip çıkmıştı.

Hakkındaki benzer davalar nedeniyle Almanya’da yaşamak zorunda kalan İpekçioğlu, Twitter üzerinden şunları yazmıştı: “Bu adaletsizlik karşısında ne desem bilmiyorum. Umarım bir an önce bu hatadan dönülür ve ülkede artık hiç kimse sanatından veya mizahından dolayı böyle saçmalıklarla uğraşmak zorunda kalmaz. Çok geçmiş olsun kardeşim.”


 

Yorumlar