Polis yarından itibaren maske takmayanları uyarmayacak direkt cezayı kesecek

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere gönderilen genelge ile yarından itibaren maske takmamanın cezası 900 TL olduğu belirtildi. Şu ana kadar polis maske takmayanları uyarıyordu, uyarıları uymayanlara ceza kesiliyordu.

Google Haberlere Abone ol

Yarından itibaren maske takmadan dışarı çıkanlara 900 TL ceza kesilecek. Karar bugün bütün valiliklere gönderilen genelgeyle kesinleşti. Şu ana kadar maske takmayanlar polis tarafından uyarılıyor, uyarılara uymayanlara ceza kesiliyordu. Yarından itibaren ise artık polis uyarmak zorunda olmayacak, direkt ceza kesecek.

İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine talimatı doğrultusunda yarından itibaren bu kuralı ihlal edenlere idari para cezası uygulanacak. İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği talimat doğrultusunda, maske takma zorunluluğuna uymayanlara yarından itibaren 900 lira ceza kesilecek.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran'da talimat gönderen Bakanlık, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti.

Bu kapsamda, kolluk kuvvetleri 4 gün boyunca ülke genelinde yaptıkları denetimlerde maske takmayanları uyarıp bilgilendirdi.

Yarın itibarıyla maske takma zorunluluğuna uymayanlara ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası kesilecek.

Maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor.

PARKTA HAYALET VAR DEYİP POLİS ÇAĞIRDILAR

 

Yorumlar