Plastik makyaj! Bu yaralar ölümcül değil

Son dönemlerde özellikle sinema sektöründe kullanımı yaygınlaşan plastik makyaj adeta gerçeği aratmıyor.Genellikle sinema ve tiyatro gösterilerinde yaralanma, kesilme, yanma gibi durumları izleyiciye daha gerçekçi aktarabilmek için tercih...

Google Haberlere Abone ol

Son dönemlerde özellikle sinema sektöründe kullanımı yaygınlaşan plastik makyaj adeta gerçeği aratmıyor.

Genellikle sinema ve tiyatro gösterilerinde yaralanma, kesilme, yanma gibi durumları izleyiciye daha gerçekçi aktarabilmek için tercih edilen plastik makyaj, insanlarda büyük merak uyandırıyor. Günümüzde eski zamanlara nazaran daha da yaygınlaşan makyaj ile deriye yapılan işlemler, büyük uğraşlar sonucu yapılıyor. Yara oluşturma, yüz değiştirme gibi alanlarda kullanılan ve profesyonel makyözler ile yapılan plastik makyaj sayesinde, deri katmanı tamamen farkı bir görüntü oluşturuyor.

“Makyözlük çok büyük bir sanattır”

Lisede kuaförlük ve güzellik uzmanlığı bölümünde okuyarak profesyonel olarak makyözlük yapan Merve Ergün, şimdilerde ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Çamlık Kampüsü’nde mülteci kadınlara kurs veriyor. Plastik makyaj yapabilmek için bu işin eğitiminin alınmasını söyleyen Ergün, “Plastik makyajı orada öğrendim. Kendi çapımda ilerletmeye çalıştım. Burada işe başladım ve burada gösterdim. Korkuyorlar genelde bunları görünce. İğreniyorlar başta. Ama makyaj olduğunu görünce ‘hayır bu makyaj değil’, ‘nasıl böyle oldu’ diyorlar. Daha çok burada yaptığımız defile gibi, yani kadına şiddete dikkat çekmek için yapılan gösterilerde yada tiyatro yapacaklarda kullanılıyor. Aslında zaten zamanında da çok fazla makyaj ustası var. Fakat makyözlük çok ön planda değil. Daha yeni. Aslında makyözlük çok büyük bir sanattır. O kişilere o makyajları yapmak çok önemlidir. Bunu yapabilmek için de çok iyi eğitim almak gerekli. Her insan yapamaz bu yüzden de bir yandan seviniyorum yaygınlaşmasına ön planda olmasına. Lateks, kan macunu, sıvı kan, koyu kan, gum gibi birçok malzeme kullanılıyor. Ama şuanda benim yaptığım makyajda lateks normalde yaşlandırmak için kullanılıyor ama ben yapay deri elde etmek için kullandım şuanda” dedi.

Sonhaberler Özel Haber

Yorumlar