Petrolde fiyatları arttıracak anlaşma sağlandı

Petrol fiyatlarını yeniden yükseltecek anlaşma sağlandı. Buna göre mayıs ayından itibaren petrol üretiminde kısıtlamaya gidilecek. Üretim düşürülünce fiyatların da artması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Petrolde fiyatları arttıracak anlaşma sağlandı

Dünya genelinde düşen petrol fiyatlarını yeniden yükseltmek için harekete geçen OPEC üyeleri istediklerini başardı. Üyeler arasındaki anlaşmazlık giderildi, petrol üretimi kısıtlanacak. Bu nedenle fiyatlar da yükselecek.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) yapılan açıklamada, OPEC+ adıyla bilinen ve 23 ülkenin bulunduğu grup toplam ham petrol üretimlerini 1 Mayıs'tan 30 Haziran'a kadar günlük 9,7 milyon varil azaltacak. 

Söz konusu günlük ham petrol üretimi kesinti miktarının 1 Temmuz-31 Aralık arasındaki 6 ay boyunca 7,7 milyon varil olacağı belirtilen açıklamada, 1 Ocak 2020-30 Nisan 2022 arasındaki 16 ay boyunca ise 5,8 milyon varil kısıntıya gidileceği kaydedildi.

Açıklamada, üye ülkelerin yapacakları kesintilerin Ekim 2018 ayındaki üretim miktarlarına göre hesaplanacağı aktarılırken, OPEC lideri Suudi Arabistan ile OPEC dışı ülkelerin lideri Rusya'nın ise kesintilerinin günlük 11 milyon varil üzerinden hesaplanacağı bildirildi.

Ayrıca, söz konusu üretim kesinti anlaşmasının 30 Nisan 2022'ye kadar geçerli olacağı bilgisine yer verilirken, OPEC+ ülkelerinin anlaşmayı Aralık 2021'de yeniden değerlendireceği belirtildi.

Üye ülkelerin bir sonraki toplantısı telekonferans yoluyla 10 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Yorumlar