"Perakendede Kadının Gücü" etkinliği

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu: - "Nasıl ki tek kanatlı kuş uçamazsa, Türkiye'de de kadınlar ekonomiye, kalkınmaya fazla katılmadığı sürece gelişim hızımızın yeteri kadar iyi olmayacağına inandık" - "Son 10 sene içerisinde kadın iş gücü oranımızı 10.4 puan artırmışız. Diğer taraftan son 10 yılda OECD ülkeleri içerisinde kadın istihdamını en fazla artıran ülke konumundayız. Aynı zamanda son 10 yıl içinde toplam 8 milyonluk bir istihdam yaratmışız ve bunun 3,5 milyonunu kadınlar oluşturmuş" - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya: - "24 Haziran'da yapılacak seçimle birlikte artık daha güçlü bir sisteme hep birlikte geçişi sağlayacağız"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Nasıl ki tek kanatlı kuş uçamazsa, Türkiye'de de kadınlar ekonomiye, kalkınmaya fazla katılmadığı sürece gelişim hızımızın yeteri kadar iyi olmayacağına inandık." dedi.

Birleşmiş Markalar Derneği'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği "Perakendede Kadının Gücü" etkinliğinde konuşan Sarıeroğlu, kadınlara hizmet konusunda son 16 yılda önemli çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, bu sürede Türkiye'de kalkınma, gelişme ve toplumsal ekonomik hayatın her alanında, çok ciddi değişim ve dönüşümlerin yaşandığını anlattı.

Sarıeroğlu, "Her zaman şuna inandık; nasıl ki tek kanatlı kuş uçamazsa, Türkiye'de de kadınlar ekonomiye, kalkınmaya fazla katılmadığı sürece gelişim hızımızın yeteri kadar iyi olmayacağına inandık." dedi.

Sarıeroğlu, kadınların, hayatın her alanında etkin ve aktif olmasıyla yüzde 7,4'lük büyümeye ulaşıldığının altını çizdi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) verilerine değinen Bakan Sarıeroğlu, şu bilgileri verdi:

"OECD ülkeleri içerisinde kadın iş gücüne katılım oranı konusunda son sırada olduğumuzla ilgili bazı vurgular yapıldı. Bu doğru bir istatistik ama şu açıdan da bakmak lazım. 16 sene önce neredeydik, bugün neredeyiz? Bu anlamda hem iş gücüne katılım oranında, hem istihdam oranında hem kadın işsizliğini düşürme oranlarında şu anda gerek OECD ülkelerinde gerek Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, G20 ülkeleri içerisinde en başarılı ülkeler içerisindeyiz. Son 10 sene içerisinde kadın iş gücü oranımızı 10.4 puan artırmışız. Diğer taraftan son 10 yılda OECD ülkeleri içerisinde kadın istihdamını en fazla artıran ülke konumundayız. Aynı zamanda son 10 yıl içinde toplam 8 milyonluk bir istihdam yaratmışız ve bunun 3,5 milyonunu kadınlar oluşturmuş. Kadın istihdamını artırma oranımız yüzde 63 seviyesine gelmiş durumda. Bunun başlı başına bir başarı hikayesi olduğunun altını tekrardan çizmek istiyorum."

Türkiye İş Kurumu'nun istihdamla ilgili çalışmalarını anlatan Bakan Sarıeroğlu, "2002 yılında sadece 4 bin 543 kadını işe yerleştirmişiz. Bu sene, büyük önemli bir başarı performansı ortaya koyduk. 2017 yılında 1 milyon 57 bin kişiyi işe yerleştirme gibi çok yüksek bir performans elde ettik. 2002 yılında 4 bin 543 olan kadın işe yerleştirme oranımızı 356 bin 402'ye yükseltmişiz. 2002 yılında İŞKUR olarak tüm Türkiye'de düzenlediğimiz mesleki eğitim programlarından faydalanan kadın sayısı 571 iken, 2017 yılının tamamında bu rakam 279 bine ulaşmış." diye konuştu.

Kadınların iş gücü piyasasına girişini kolaylaştırmak için mesleki eğitim kursları da düzenlendiğini anımsatan Sarıeroğlu, toplam 1,5 milyon kadını 2009 yılından bu yana eğitimden geçirdiklerini bildirdi.

Bakan Sarıeroğlu, 24 Haziran'da önemli bir seçim süreci olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Hem parlamentodaki kadın sayısını hem de ondan sonra Mart 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerde, belediye başkanlıkları, meclis üyeliklerinde, kadın sayısını, kamuda kadın yönetici sayısını, sivil toplum örgütlerinde derneklerde, sendikalarda, meslek kuruluşlarında baktığımız zaman kadın üye sayıları çok fazla ama yönetim kademelerine baktığımızda maalesef temsil mekanizmalarında aynı oranda kadın göremiyoruz. Bu alanlarda sayıları artırmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan da istihdam ve iş gücü konusunda pro-aktif politikaları devam ettirmeyi hedefliyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürüten Milli İstihdam Seferberliği'ne de değinen Sarıeroğlu, seferberliğin 2. fazını başlattıklarını söyledi.

Perakende sektörünün çok önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Sarıeroğlu, "Çok dinamik bir sektör. İstihdam yaratmak konusunda performansı ve potansiyeli bizim için önemli. Bu anlamda hükümet olarak 16 yıldır sektörü destekleyici tedbirler ve çalışmalar yaptık. Şu anda sektörde 1 milyon 322 bin kişi istihdam ediliyor. Şu anda 515 bin kadın sektörde istihdam ediliyor. Sektör toplam bir yıldaki istihdam artışının yüzde 40'ını kadın istihdamı alanında gerçekleştirmiş." diye konuştu.

- "Marka ekonomisinde Türkiye'nin belirgin bir hamle yapması gerektiğine inanıyoruz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise kadınlarla ilgili her toplantıyı desteklediği ve himaye ettiği için Emine Erdoğan'a Türkiye kadınları adına teşekkür etti.

Son 16 yılda birçok alanda çok önemli gelişmeler kaydedildiğini, Türkiye'nin dünyanın en güçlü 17. ekonomisi olduğunu hatırlatan Bakan Kaya, şöyle konuştu:

"Hedefimiz, Türkiye'yi dünyanın en güçlü 10 ekonomisi içerisine sokmak. Bu 2013 hedeflerimizden biri. Ekonomik hedefler için üretmek tek başına yeterli değil. Üründen yüksek katma değer elde etmek adına markalaşma son derece önemli. Bu yüzden bugün marka ekonomisi denilen kavramı da ön plana çıkarıyor. Marka ekonomisinde de Türkiye'nin belirgin bir hamle yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu hedefe de sadece özel sektörün çabalarıyla da ulaşılamayacağını inanıyoruz. 2023 yürüyüşümüzde inanıyorum ki Türkiye bu anlamda da bir hedef haline gelecektir. Markaların üretildiği ülkelere baktığımızda tamamına yakını, bölgesel ya da kürsel aktörler. Hedefimizde Türkiye'nin her anlamda, bölgesel ve küresel anlamda güçlü bir aktör haline gelmesini sağlamak. İnanıyorum ki, markalaşma alanında, bu sektörde de Türkiye 2023'te çok daha güçlü bir üs haline gelecektir."

Kaya, 24 Haziran'da yapılacak seçimlere de değinerek, "Devletimizin daha güçlü, milletimize yapacağımız hizmetlerin de daha hızlı ve etkin-verimli olması adına yeni hükümet sistemine de bir an önce geçmeye ihtiyacımız vardı. 24 Haziran'da yapılacak seçimle birlikte artık daha güçlü bir sisteme hep birlikte geçişi sağlayacağız. 16 Nisan'da halkımızın kararıyla ortaya koyduğu bu iradeyle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte yapılmasına aslında milletimiz karar verdi. Haziranda da milletimiz güçlü bir sistemle, ülkemizin 2023 hedeflerine daha güçlü bir şekilde ulaşmasını sağlayacağına inanıyoruz." değerlendirmesini yaptı.


Yorumlar