Pence'den Orta Amerika ülkelerine "göçü durdurun" mesajı

- ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Guatemala, El Salvador ve Honduras devlet başkanlarından ülkesine yasa dışı göçü durmalarını talep etti

Google Haberlere Abone ol
Pence'den Orta Amerika ülkelerine "göçü durdurun" mesajı

GUATEMALA (AA) - ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Guatemala, El Salvador ve Honduras devlet başkanlarından, ülkesine yasa dışı göçmen akınını durdurmak için çaba göstermelerini talep etti.

Pence, üç ülkeyi kapsayan Orta Amerika turu kapsamında Guatemala'da, Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, El Salvador Devlet Başkanı Salvador Sanchez Ceren ve Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez ile yaptıkları dörtlü zirvede devlet başkanlarına "göçmen akınını durdurun" mesajı verdi.

Yasal göçe kapılarının açık olduğu ve mülteci ailelerini bir arada tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Pence, "Vatandaşlarınıza ABD'ye yasa dışı yollardan gelmenin zor bir yol olduğu ve hayatlarını zorlaştıracağını anlatmalısınız." dedi.

Yasa dışı göçün ulusal güvenliği tehdit etiğini vurgulayan Pence, "Nasıl biz sizin sınırlarınıza ve egemenliğinize saygı duyuyorsak, siz de bizimkine saygı duymalısınız." diye konuştu.

Trump yönetiminin son haftalarda uyguladığı sert tedbirlerle gözaltına aldığı ve çocuklarından ayırdığı yasa dışı göçmenlerin büyük bölümünü Pence'nin ziyaret ettiği üç ülkenin vatandaşları oluşturuyor. İnsanlar ekonomik sorunlar nedeniyle veya suç örgütlerinin yarattığı şiddetten kaçmak için ABD'ye göç ediyor.

Son birkaç haftada ABD hükümetinin kurduğu göçmenlik merkezlerinde ailelerinden ayrılarak alıkonulan çocukların sayısı 2 bini aşmıştı. Trump, tepkiler üzerine geçen hafta yayımladığı yeni başkanlık kararnamesinde ailelerin ayrılmasına son vererek ebeveynlerle çocukların aynı yerde tutulmaları talimatını vermişti.

Yorumlar