Özlem Türeci aslen nerelidir?

Almanya'da yaşayan Özlem Türeci eşiyle birlikte imza attıkları koronavirüs aşısı buluşuyla dünyaya umut oldular. Peki, Özlem Türeci aslen nerelidir?

Google Haberlere Abone ol

Özlem Türeci Almanya'da eşi Uğur Şahin ile birlikte imza attıkları başarıyla dünyanın son yıllarda en fazla konuştukları isimler olmayı başardılar. Türeci ve Şahin, bütün dünya umutsuz bir şekilde koronavirüsün nasıl sona ereceğini beklerken, beklenen aşıyı üretmeyi başardıklarını dünyaya duyurdular. Bu haber bütün dünya için umut kaynağı oldu. Peki, Özlem Türeci aslen nerelidir, kimdir, kaç yaşındadır?

Özlem Türeci 1967 yılında Almanya'nın Lastrup şehrinde dünyaya geldi. Ailesi İstanbul'dan Almanya'ya göç eden Özlem Türeci aslen Rize'nin Fındıklı ilçesindendir. Eğitim hayatını Almanya'da tamamlayan Özlem Türeci 2002 yılında kendisi gibi Türk vatandaşı olan Uğur Şahin ile evlenerek dünya evine girdi.

Özlem Türeci, lisans eğitimini Saarland Üniversitesi'nde tamamladı. 2001 yılında Mainz kentine taşındı. Mainz üniversitesi Hastanesi'nde modifiye edilmiş genetik kodlarla bağışıklık sistemini kansere karşı mücadele ettirmeyi hedefleyen çalışmalar yaptı. Çalışmalarını, Uğur Şahin ile birlikte 2001 yılında kurdukları ve Türkçe "ganimet" kelimesinden esinlenerek "Ganymed" adını verdikleri firmada sürdürdü.

Dünyanın yakından takip ettiği Türeci, Türkiye göçmeni olan meslektaşı Uğur Şahin ile 2002'de evlendi. Çift, bağışıklık sisteminin, kanserli hücreleri vücuda giren bir virüs gibi algılaması ve onları ortadan kaldırması için birlikte çalışmayı sürdürdü.

Korona aşısını bulduğu şu anda dünyanın birçok yerinde gıpta ile takip edilen isimler arasında bulunan Özlem Türeci, eşi Uğur Şahin ile birlikte kanser ile mücadele için araştırmalar yaptılar. Bu konuda daha da ileriye giderek ilaç şirketi kurdular. Kanser araştırmaları konusunda deneyimli bir araştırmacı olan Türeci, BioNTech adlı biyoteknoloji firmasının kurucularındandır ve baş tıbbi sorumlusudur. Kanser İmmünoterapi Derneği (CIMT) Başkanı olarak görev yapmakta ve Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde dersler vermektedir. Almanya'nın Mainz şehrindeki Bireyselleştirilmiş Bağışıklık Müdahalesi Takımı'nın (Ci3) da kurucularındandır. Kurucularından olduğu Ganymed Pharmaceuticals adlı şirket, günümüzde Japon firması Astellas'ın alt şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kansere karşı hassas antikor tedavilerine öncülük eden Ganymed 2016'da Japon ilaç şirketi Astellas'a satıldı. Şirketi 1.3 milyar euroya satışları o tarihe kadar Almanya'da tıp sektöründeki en yüksek meblağlı satış oldu. Bu satış Özlem Türeci-Uğur Şahin çiftini Almanya'daki en zenginler arasına soktu.

Dünyanın önde gelen dergileri tarafından kapaklara taşınan Özlem Türeci 2008 yılında eşi Uğur Şahin ve Avusturyalı immünolog, onkolog Christoph Huber ile birlikte BioNTech adlı firmayı kurdu. 2018 yılında şirketin baş tıbbi sorumlusu oldu.

2020 yılı itibarıyla 1300 çalışanı olanı şirket, başlangıçta immünoterapi kanser tedavileri üzerine çalışmalar yaptı.

2020'de COVID-19 pandemisi'nin ortaya çıkmasıyla şirket bir koronavirüs aşısı bulmaya yöneldi.

Özlem Türeci, SARS-CoV-2'ye karşı geliştirilmek istenen aşı çalışmalarında öncü bir rol oynadı.

Aşının geliştirilmesi konusunda BioNTech ile iş birliği yapan ABD ilaç şirketi Pfizer 9 Kasım 2020'de yaptığı açıklamada, üretilen COVID-19 aşısı (BNT162)'nın %90 başarı elde ettiğini duyurdu.

Financial Times tarafından Özlem Türeci eşi Uğur Şahin ile birlikte koronavirüs aşısını bir yıldan kısa sürede geliştirmelerden ötürü 2020'de Yılın Kişisi seçildi. 

Yorumlar