Özel araçla seyahat kısıtlaması var mı?

Özel araçla seyahat kısıtlaması var mı sorusu koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerle birlikte sıkça sorulmaya başlandı.

Google Haberlere Abone ol

Bilim Kurulu'nun önerisiyle Cumhurbaşkanlığı kabinesinin aldığı kısıtlama kararları sonrasında seyahat kısıtlaması getirildi. Şehirler arası seyahat kısıtlaması da yine alınan tedbirler arasında bulunuyor. Peki, şehirler arası seyahat kısıtlamasına özel araçla seyahat kısıtlaması da dahil mi? 

Öncelikle seyahat kısıtlamasının zamanını belirtmekte fayda var. Hafta içi saat 21.00 ile sabah saat 05.00 arasında her gün yasak var. Hafta sonu ise Cuma günü saat 21.00'den başlayarak Pazartesi günü sabah saat 05.00'a kadar. Bu saatler arasındaki yasakların amacı gece yapılan toplu etkinliklerin önüne geçmektir. Bu saatlerde şehirler arası yollarda olmanın virüsle mücadeleye herhangi bir etkisinin olacağı düşünülmüyor. Dolayısıyla bu saatlerde yollarda seyahat edenlere karışılmıyor ancak mutlaka yanlarında etkili bir gerekçeleri olması gerekiyor. Bunun detayları haberimizde yer alıyor. 

Seyahat yasağı içerisinde bulunan özel araçla seyahat yasağı konusunda detaylar belli oldu. İçişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan bilgilere göre kimlerin seyahat edebileceği netlik kazandı. İşte, İçişleri Bakanlığı özel araçla seyahat yasağı detayları hakkında detaylı bilgiler şöyledir: 

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecektir.

3.1. Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya Bakanlığımıza ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

3.2. Yukarıda belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

 

Yorumlar