Osman Erdoğan kimdir, nerelidir? Gümrük Müdürü memura tokat olayı nedir?

Osman Erdoğan, Gümrük Müdürlüğünde bir memura tokat atmakla suçlanınca kamuoyunda, "Osman Erdoğan kimdir, nerelidir" sorusu merakla sorulmaya başlandı. Erdoğan'ın bir toplantı esnasında gümrük memura tokat attığını gösteren videolar CHP'li vekiller tarafından Twitter'da paylaşıldı.

Google Haberlere Abone ol
Osman Erdoğan kimdir? Gümrük Müdürü memura tokat?

Osman Erdoğan'ın ve nereli olduğu soruları gümrük memuruna tokat attığına ilişkin görüntülerin ortaya çıkmasıyla merak konusu oldu. Gümrük Müdürlüğünde bir memura bağırıp çağırdı ve sonrasında da tokat attığı görülen videosu ortaya çıkan Erdoğan'ın biyografisi ve özgeçmişi araştırılıyor. Peki, Osman Erdoğan kimdir? Gümrük Müdürü memura tokat?

OSMAN ERDOĞAN KİMDİR?

Osman Erdoğan, yetki alanında çalışan memura tokat atmakla suçlandığı için gündeme geldi. CHP'li vekillerin iddiasına göre Erdoğan, bir toplantı esnasında gümrük memurunu önce azarlıyor sonrasında ise tokat atıyor. 

Osman Erdoğan biyografisi şöyle:

Osman Erdoğan 1972 yılında Artvin/Yusufeli/Çıralı Köyü`nde doğdu. Çıralı Köyü`nde başladığı İlköğretim tahsilini Gürsu/Bursa’da tamamladı. 1989 yılında Bursa Ticaret Lisesi`nden mezun oldu, aynı yıl burslu olarak kazandığı Trakya Üniversitesi Edirne Meslek Yüksek Okulu Gümrük İşletme Bölümü`nden 1991 yılında mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü 1999 yılında bitirdi.

Osman Erdoğan kimdir Gümrük Müdürü memura tokat
Osman Erdoğan kimdir Gümrük Müdürü memura tokat

 

1987-1991 yıllarında Bursa Esnaf Kefalet Kooperatifleri Kuruluşu olan özel bir şirkette muhasebecilik yapmış, o yılarda, bilgisayar DOS sistemi ve Basic programlama dilinde hazırlanmış olan ABC-Online Muhasebe programının geliştirilmesine katkı sağlamıştır.

1992 yılında Ankara Gümrükleri Başmüdürlüğü emrine Gümrük Memuru olarak başlamış,

2001 yılında Karabük Gümrük Müdürlüğü emrine Gümrük Muayene Memuru olarak atanmış,

2006-2008 döneminde Gümrük Muayene Memurları Derneği Genel Sekreterliği görevini üstlenmiş,

1994-2009 dönem aralığında Adana, Malatya, Sinop ve Edirne de çeşitli zamanlarda 3-6 aylık geçici görevlendirilmiş,

2006-2010 döneminde Gemlik Gümrük Müdürlüğünde Muayene Memuru, 2011-2014 döneminde ise Müdür Yardımcılığı görevini vekaleten yürütmüş,

2015 tarihinde Gümrük Müdür Yardımcısı olarak Kütahya’ya Kurucu Müdür Vekili olarak, 2018 tarihinde ise Gümrük Müdürü olarak atanmıştır. 2019 yılında Geçici Görevli olarak Uludağ Bölge Müdürlüğünde Şube Müdür Vekili olarak görev yapmış,

20 Kasım 2020 tarihi itibariyle atandığı Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünde Bölge Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

PC Gümrük Külliyatı’nın yapımcısı olup, 2001-2003 yılları arasında Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatını kağıt ortamındaki/teoriden pratiğe/bilgisayar ortamına aktaran PC Gümrük Külliyatı programı üretmiş ve halen daha söz konusu programın güncellemesini telif hakkı sözleşmesi ile sürdürmektedir. Söz konusu program ile;

• İthalat-İhracatta ayrı ayrı olmak üzere GTİP/Dönem bazında risk analizi,

• Gümrük mevzuat metinlerinin tamamının birbirine entegre edilmesini,

• Kullanıcıların bireysel veri girişi ile Kıymet/Menşe/GTİP kirişel arşivi oluşturmasını ve bunun risk analizinde resen kullanımını,

• Mülga/Mer’i mevzuatın dönemsel kullanımını

geliştirmiş ve bugün itibariyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı merkez/taşra personelinin tamamı söz konusu programı İntranet portalında kullanmaktadır.

Gümrük Mevzuatı konulu kitap derlemeleri ile Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Dernekleri ile Gümrük Muayene Memurları Derneğinin dergilerinde güncel uygulamalar hakkında değerlendirme ve önerilere ilişkin makaleleri yayımlanmaktadır.

Hizmet içi eğitim/Soru Bankası sistemi olarak adlandırılan, mevzuat veri tabanı ile Külliyat programı güncellemesine paralel geri bildirimli interaktif eğitim portalını geliştirmiş ve 9 kişilik editör kadrosu ile hakem başkanlığını yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

OSMAN ERDOĞAN İLE İLGİLİ İDDİA NEDİR?

Erdoğan ile ilgili iddia bir gümrük memuruna tokat attığı yönündedir. CHP Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Ticaret Bakanlığı Gürbulak Bölge Müdür Vekili Osman Erdoğan'ın bir gümrük muhafaza memuruna tokat attığı videoyu paylaştı.

Polat, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'u da etiketlediği paylaşımında "Bu ne rezalet Mehmet Muş!? Bir muhafaza memurunu mükellefin önünde nasıl tokat atıp küfredebilir bir müdür? Mesleğin ağırlığını özümsemiş onurlu insanlar yapmalı bu işi" ifadelerini kullandı.

Videoda bir toplantıda konuşan Osman Erdoğan, ayakta duran iki memuru göstererek "İhtar aldığı gün sözleşmesi feshedilir. Ama bu adam öyle değil, bak sakallı gelmiş" dedikten sonra bir memura tokat atıyor. Erdoğan, tokatın ardından "Eşek sıpası" diyerek hakaret ediyor.

BAKANLIK: MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından Ticaret Bakanlığı, Osman Erdoğan hakkında soruşturma başlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Gürbulak Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Vekili Osman Erdoğan hakkında bugün sosyal medyada yapılan paylaşımlar ve yayımlanan videolarda yer alan hususların tüm yönleriyle incelenmesi ve soruşturulması için Bakanlığımız müfettişleri görevlendirilmiştir" denildi.

Yorumlar