Ortadoğu'nun çıban başı: BAE

Türkiye düşmanlığı ile hem FETÖ hemde PKK'ya desteği sağlayan Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye'nin bölgede artan nüfuzundan rahatsız oldu. Her fırsatta Osmanlı ve Türkiye düşmanlığı yapan BAE Türkiye karşıtı faaliyetleri desteklemekten de geri kalmıyor.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye’nin Suriye’de terörle mücadele operasyonlarına karşı terör örgütü PKK’ya destek vermekten de geri durmayan BAE, bölge halkının Osmanlı’ya yönelik sevgisini hedef alan girişimlerine de yoğunluk vermiş durumda. Birleşik Arap Emirlikleri, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine 3 milyar dolara yakın finansal destek sağladığı biliniyor. BAE’nin bu amaçla, Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’a suikast düzenlemekle suçlanan El-Fetih üyesi Muhammed Dahlan’ı tetikçi olarak kullandığı ortaya çıkmıştı. Dahlan’ın hem BAE ve FETÖ arasında köprü vazifesi gördüğü hem de Ortadoğu’da Türkiye karşıtı medya yapılanmasını yönetmekle görevlendirildiği de iddialar arasındaydı.

FETÖ’NÜN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

BAE’nin 15 Temmuz FETÖcü darbe girişiminde rolü sırasıyla; Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, FETÖ’ye para yardımı yapmak için bir aracı belirledi. Bu aracı, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile yakın ilişkileri olan Muhammed Dahlan idi. Dahlan’ın Fethullah Gülen ile iletişim kurmasına, ABD’de yaşayan Filistinli bir iş adamı yardımcı oldu.

4 AYAKLI KAOS PLANI

Gerçek Hayat dergisinin 18-24 Ocak tarihli sayısında Sinem Köseoğlu imzasıyla yayınlanan, “Erdoğan’a çokuluslu darbe planı” başlıklı kapak dosyasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Ortadoğu’nun en kirli adamı olarak bilinen Muhammed Dahlan aracılığıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir darbe girişimine hazırlandığını ortaya çıkarmıştı. Haberde, önce Arap medyası, ardından Türk medyası üzerinden terör desteklenecek, organizasyonu ise Dahlan’ın yapacağına yer verilmişti. Haberde, Türkiye’ye yönelik 4 ayaklı kaos planı da açığa çıkartılmıştı.

BAE’nin Türkiye karşıtı çabaları 15 Temmuz sonrası da devam etti. Körfez’in çıbanbaşı ülkesi bu sefer de Washington’da ekonomik gücünü ve İsrai’e yakın lobi kuruluşlarıyla ilişkisini kullanarak, Beyaz Saray, Kongre ve diğer karar vericiler nezdinde Türkiye aleyhtarı lobi faaliyetlerine ve düşmanlığa hız verdi. BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf Uteybe’nin geçtiğimiz yıllarda ortaya saçılan e-postaları, ABD başkentinden Tel-Aviv’e Türkiye’yi hedef alan saldırıları gösterdi.

PKK terörüne destek

BAE, Türkiye karşıtı stratejisinde sadece FETÖ’ye değil bir başka terör örgütü PKK’ya da destek vermekten geri durmadı. BAE’nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Muhammed Gargaş “Arap olmayan bir ülkenin bir Arap ülkesinin topraklarında olmasını reddediyoruz. BAE, İran’ın da Suriye ve Irak’ta olmasına karşı” ifadeleriyle Türkiye’nin PKK/YPG terör örgütünü hedef alan operasyonlarına karşı tavır almıştı. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed ise, 20 Aralık’ta Fahri Paşa’yı hedef alan paylaşımlarda bulunmuştu

Yorumlar

Ihsan hükümet dış işleri bu sapık bae ye niye ses çıkarmıyorsun