ÖNDER Başkan Adayı Kamber Çal oldu

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin 13 Nisan 2019 tarihinde yapılacak 57. Olağan Genel Kurulu için Genel Başkan adayı olarak Kamber Çal belirlendi.

Google Haberlere Abone ol

Başkan adayının belirlenmesi için Başkanlar Kurulu, Yönetim Kurlu, Denetleme ve Disiplin Kurulu, eski ve yeni Yönetim Kurulu üyeleri dernek genel merkezinde bir araya geldi. Toplantıda, 61 yılını geride bırakan derneğin 4 yıldır genel başkanlığını yapan ve görevi devreden Halit Bekiroğlu’nun yerine gelecek ismin kim olacağı ele alındı. Yapılan istişareler sonucu ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Kamber Çal’ın adaylığı konusunda görüş birliğine varıldı.

Kişi odaklı olmadık

Halit Bekiroğlu, Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan ÖNDER’in birikiminden ve teamüllerinden bahsederek başkan adayı belirleme sürecindeki usul ve nezaket dolayısıyla teşekkür ederek şunları ifade etti: “Kişilerin ön plana çıkmadığı, faaliyetlerin ve kurumsal yapının ön plana çıktığı ÖNDER’de geçmişten gelen birikimin yenilenerek geleceğe taşınmasını kıymetli bulduk ve ekip olarak buna katkıda bulunmaya çalıştık. Kişilerin uzun süre bir görevde kalmaması daha çok insanın yetişmesine ve dinamizmin sürdürülmesine vesile olacaktır.”

Büyük bir emaneti yüklendik

ÖNDER Yönetimi tarafından çeşitli toplantılar yapılarak mutabakatla genel başkan adaylığına karar verilen Kamber Çal yaptığı değerlendirmede, "Büyük bir emaneti yüklendik. Öncelikle göreve layık gören herkese teşekkür ediyorum” dedi. Çal, 60 yılı aşkın hizmete devam eden ÖNDER'in yükünün ağır olduğunu ama aynı zamanda onur duyulacak bir görev olduğunu ifade ederek devralacağı bayrağı daha da ilerilere taşımak için çaba gösterdiğini söyledi.

İmam hatipler en önemli model

Milyonlarca mezunu ve hızla artan mensupları ile ÖNDER’in, Mezun derneklerinin, İmam Hatip camiasının büyük bir birikim ve potansiyele sahip olduğunu kaydeden Çal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sebeple imam hatiplerin sadece Türkiye'ye değil, dünyaya model olacağı bir çaba içerisindeyiz. İmam hatip mücadelesi, darbe dönemlerini aşıp her defasında küllerinden yeniden doğan bir çabadır. İmam hatipler çok daha nitelikli hale gelerek daha önce olduğu gibi bundan sonra da öncü nesillerin yetişmesine vesile olacaktır.”

Başkanlar Kurulu üyelerinin, Din Öğretimi Genel Müdürünün, Denetleme Kurulu Başkanı’nın ve Öncüspor Başkanı’nın birer konuşma yaptığı program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duayla tamamlandı.

Yorumlar