Önce nikah sonra kredi: Evlilik kredisinin şartları ve detayları belli oldu

Yeni evlenecek çiftlere verilecek "Evlilik Kredisi"nin detayları belli oldu. Buna göre krediyi almak için neler yapılması, gelir durumunun ne olması gerekiyor soruları cevabını buldu.

Google Haberlere Abone ol
Evlilik kredisinin şartları belli oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından yapılan açıklamaya göre, genç çiftleri evlilik yolunda destekleyecek önemli bir adım atıldı. Aile ve Gençlik Fonu kapsamında oluşturulan ve 15 Şubat'ta başvuruları alınmaya başlanacak olan evlilik kredisi programı, gençlerin evlilik hayallerine destek olmayı amaçlıyor.

KREDİ DETAYLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI

Bakan Göktaş, evlilik kredisi programının detaylarını paylaştı. Buna göre, program kapsamında gençlere toplam 48 ay vadeli, 2 yılı ödemesiz, 150 bin lira tutarında kredi imkanı sunulacak. Programdan yararlanmak isteyen çiftlerin gelirlerinin toplamı brüt 2 asgari ücreti aşmamalı. Ayrıca, başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş aralığında, yani 30 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor.

DEPREM BÖLGESİNE ÖZEL ESNEKLİK

Deprem bölgesindeki gençler için şartlar özellikle esnetildi. İlk etapta Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençlerin başvuruları kabul edilecek. Bakan Göktaş, programın ilerleyen süreçte tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde genişletileceğini ifade etti.

NİKAH VE EĞİTİM ŞARTI

Fondan yararlanmak isteyen çiftler, başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olmalı. Ayrıca, Bakanlığın sunacağı evlilik öncesi ve sonrası eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor.

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNE YATIRIM

Bakan Göktaş, bu programla Türkiye'nin yeraltı zenginliklerinden elde edilen gelirlerin gençlerin geleceğine yatırım olarak dönüştürüleceğini belirtti. Program, gençlerin hem evlilik hayallerine destek olmayı hem de kendi projelerini hayata geçirmelerine olanak tanımayı hedefliyor.

Yorumlar