Okullar kapanacak mı son dakika gelişme var mı, son durum nedir?

Okullar kapanacak mı, son durum nedir, kapanır mı, kapandı mı, kapanma olacak mı, okullar kapanacak mı, ne zaman kapanacak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tarihler dışında okulların kapaması söz konusu mu, en son iddialara hükümet ne cevap verdi?

Google Haberlere Abone ol

Okullar kapanacak mı, son durum nedir, okullar kapanır mı, kapandı mı, kapanma olacak mı veya yeniden bir tam kapanma olur mu, bakanlık tarafından belirtilen tarihte okullar kesin olarak eğitim verecek mi? Öğrenci ve veliler tarafından bu aralar cevabı en çok merak edilen sorular bunlar oldu. Peki, son durum okullar kapanır mı, kapandı mı, kapanma olacak mı, okullar kapanacak mı, ne zaman kapanacak? İşte detaylar: 

Okulların açık kalması yönünde karar Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda yaşanan değişim sonrasında kesin olarak alınmış durumda. Yeni bakanın kabine toplantısında yaptığı sunum, okulların kesin olarak açılması yönündeydi. Bunun üzerine okulların daha önce de dillendirilen 6 Eylül 2021 Pazartesi günü kesin bir şekilde açılması kararı alındı. Karar sonrasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan farklı açıklamalarda da okulların kesin olarak, belirlenen tarihte okullar açıldı.

Okulların açılması koronavirüs şartları göz önünde bulunduruluyor. Bunun için Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonuyla okulların sağlıklı bir şekilde hizmet vermesini sağlayacak önlemler alınmış durumda. Peki, alınan önlemler nelerdir? Okulların eğitime başlamasıyla birlikte alınacak tedbirler İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine bildirildi. İşte alınacak tedbirler: 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, '2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri' konulu genelge gönderdi. 5 başlık altında gönderilen genelgede, yeni dönemde okul servislerinde ve okul çevrelerinde alınacak tedbirlerle yürütülecek denetimler ve bilgilendirme/farkındalık çalışmaları anlatıldı.

Genelgeye göre, okul servis araçlarında Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberler esas alınacak.

SERVİS İÇİ MASKE ZORUNLU

Servis şoförleri, rehber personel, öğrenciler, servisle ulaşım sağlayan öğretmen ve çalışanlar, kişisel temizlik kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka tıbbi maske kullanacak.

KAPI GİRİŞİNE DEZENFEKTAN

Araçlarda giriş kapısının yanına el antiseptiği konulup, araç içinde öğrenciler için tıbbi maske bulundurulacak. Servislerde koltuklara numara verilecek ve oturma listesi oluşturulacak. Bu liste serviste görünür yerde asılı olacak, böylelikle servis kullananların aynı yerde oturması sağlanacak.

EĞİTİM FAALİYETLERİ

Taşımalı eğitimlerde kullanılan araçlar dahil tüm okul servis araçları, şoförleri ve rehber personeline yönelik trafik güvenliği farkındalığının artırılması sağlanacak. 'Okul Servis Araçları Şoförleri ve Rehber Personeline Yönelik Bilgilendirme Eğitimleri', her gruba bir gün olacak şekilde düzenlenecek.

Milli eğitim müdürlükleriyle iş birliği içerisinde öğretmen, öğrenci ve velilerden tespit edilen gönüllü kişilerin müracaatları okul idarelerince alınacak. Bu kişilere 'Okul Geçidi Görevlisi Eğitimleri'nin Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri doğrultusunda 'Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük' kampanyasıyla birlikte düzenlenecek. Tüm okul geçidi görevlilerine, kırmızı düdük verilecek. Okullarda trafik güvenliği konusunda uygulamalı ve teorik dersler verilecek. 'Umuma Açık Yerlerde Verilen Trafik Eğitimleri' kapsamında vatandaşlara yönelik eğitimlere aralıksız devam edilecek.

KESİNTİSİZ DENETİM

Eğitim kurumlarının açılış tarihleri esas alınarak okul servis araçlarına yönelik denetimler hafta boyunca kesintisiz yapılacak. Eğitim öğretim yılı süresince planlı denetimlere devam edilecek. Okul idareleriyle irtibat kurularak, okul giriş ve çıkış saatlerinde, okul önlerinde, çevresinde ve güzergahlarında gerekli trafik tedbirlerinin alınması için ekip/personel görevlendirilecek. 'Rehber personel' ve 'Okul Geçidi Görevlileri'nce tespit edilen trafik kural ihlallerine ilişkin olarak düzenlenen Trafik Kural İhlali Tespit/İhbar tutanaklarının trafik birimlerince kontrolü yapılarak trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürülecek. Yaya veya okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ve diğer yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülerle ilgili gerekli cezai işlem uygulanacak. Okul ve çevresinde, yatay ve düşey trafik işaretlemeleri, hız kontrol elemanları, indirme bindirme cepleri, aydınlatma, okul önü bariyerleri, butonlu sinyalizasyon sistemleri ve benzeri fiziki tedbirler kontrol edilecek. Eksiklik görülmesi halinde yolun yapım ve bakımından sorumlu olan kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilerek eksikliklerin giderilmesi sağlanacak.

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ BULUNDURULACAK

Okul servis araçlarının denetiminde, Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği ile Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine uygun hareket edilecek. Belediyelerce düzenlenen 'Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi' ve 'Okul Servis Aracı Bakım ve Onarım Takip Formu' bulundurulacak. Yönetmelikte belirtildiği şekilde standartlara uygun 'okul taşıtı' yazısı ve 'dur' kırmızı ışık veren lamba, araç üzerinde ve çalışır vaziyette olacak. Araç ön ve arka tarafında kalan alanları gösteren görüş ve sesli ikaz sistemiyle geri vites lambaları ve bağlı sesli ikaz sistemleri, oturacak yer adedini gösteren etiket donanımları kullanılır ve çalışır durumda olacak. Araç kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik veya araç şoförü tarafından elle kumanda edilebilir şekilde (mekanik) olacak. Araçlarda en az otuz gün süreli kayıt yapabilen araç takip sistemi bulundurulacak. Okul servis aracının camları sabit olacak ve camların üzerine renkli film tabakası yapıştırılmayacak. Aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunacak ve bu kemerler kullanılacak. Taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda olacak.

Okullar kapanır mı kapanma olacak mı?
Okullar 6 Eylül'de açılacak.

 

Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurulacak. Şoför ve rehber personel, 'Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşıyacak. Şoför araçta sigara içmeyecek ve içilmesine müsaade etmeyecek. Taşıma hizmeti sırasında görüntü ve müzik sistemleri kullanılmayacak. Taşıma sınırının üzerinde öğrenci taşınmayacak. Servis şoförleri, indirme ve bindirme kuralları başta olmak üzere diğer tüm trafik kurallarına ve yükümlülüklerine uyacak. Her araç için 'Okul Servis Araçları Denetim Formu'nda yer alan hususlar titizlikle kontrol edilecek ve eksikliği veya kural ihlali tespit edilenlere mevzuatın öngördüğü cezai işlemler uygulanacak.

İLAVE TEDBİRLER PLANLANACAK

Okul çevrelerinde yaşanan kazalara ilişkin risk analiz değerlendirilerek, bu bölgelerde ilave tedbirler planlanacak. Sürücülerin yaya ve okul geçitleri öncesinde dikkatlerini daha üst düzeye çıkarılarak yavaşlamaları ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak için tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine araçların yaklaşım yönünde 'önce yaya' görsellerinin çizdirilmesi ivedilikle tamamlanacak. Okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yayaların yoğun olduğu ya da trafik akımının yayalara risk oluşturduğu yerlerde ve bu yerlerin çevresindeki cadde, sokak ve güzergahlarda azami hız sınırının saatte 30 kilometre hıza düşürülmesi sağlanacak. Okul servis taşımacılığı faaliyetlerinin düzenli ve güvenli olarak yürütülmesi amacıyla, okul servis araçlarının çalışma şartları ve karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik eğitim öğretim dönemi başlamadan önce vali ve kaymakamların başkanlığında ilgili paydaşların katılımıyla toplantı düzenlenecek. Rehber personel ve okul geçidi görevlilerince düzenlenen ihlal tespit tutanakları, tespit tarihinden itibaren üç iş günü içerisinde okul yönetimlerince teslim alınacak. Bu tutanaklar takip eden üç iş gününde de trafik denetleme birimine veya ekiplerine tutanak karşılığı teslim edilecek.

GENEL EMNİYET VE ASAYİŞE İLİŞKİN TEDBİRLER

Öncelik dereceli okullar başta olmak üzere okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması, okullarda kurulan güvenlik kameralarının çalışabilirliği kontrol edilecek ve 'Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'ne (KGYS) entegrasyonu tamamlanacak. Diğer okullarda ise KGYS’ye entegre şartı aranmaksızın öncelik derecelerine ayrılan okullardan başlanarak okul güvenlik kamera sistemleri tamamlanacak. Okul çevrelerinde metruk olduğu tespit edilen binalara ilişkin alınacak tedbirler gözden geçirilecek. Hassas olduğu belirlenen okulların bulunduğu yerlerde uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele konusu başta olmak üzere açık sigara satışı önlenecek. Okul çevrelerindeki internet cafe ve oyun salonları gibi yerler denetlenecek.

OKULLAR TEKRAR KAPANIR MI?

Okulların tekrar kapanıp kapanmayacağı konusunda en net açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan en son 7 Eylül 2021 Salı günü yaptığı açıklamada, "Millî Eğitim Bakanlığında kurduğumuz dijital altyapı ile okullarımızdaki süreçleri, hastalığın seyrini yakından izliyoruz ve izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız. Tüm velilerimizin ve çocuklarımızın özellikle müsterih olmasını istiyorum. Bu vesileyle bir kez daha sırası gelmiş tüm vatandaşlarımı en başta da eğitim camiamızı ve velilerimizi aşılarını olmaya davet ediyorum. Devlet olarak bu hususta asla zorlayıcı yollara başvurmak istemiyoruz." dedi.

12 EYLÜL PAZAR GÜNÜ GELEN SON DAKİKA AÇIKLAMA

Okulların kapatılıp kapatılmayacağına dair en son haber 12 Eylül 2021 Pazar günü geldi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir."

15 EYLÜL GÜNÜ GELEN SON AÇIKLAMA

Okulları durumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den 15 Eylül Çarşamba günü elen son açıklamada, bilgi verildi.

Diyarbakır'da konuşan Bakan Özer, "Sadece 21 sınıfımızda vaka veya yakın temaslı ile yüz yüze eğitime ara vermiş bulunmaktayız" dedi.

Diyarbakır'a sabah saatlerinde gelen ve valilik binasına geçen Milli Eğitim Bakanı Özer, Vali Münir Karaloğlu tarafından karşılandı.

Bakan Özer, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da 19 bin derslik bulunduğu dile getirip, "Sadece 21 sınıfımızda bir vaka veya yakın temaslı nedeniyle yüz yüze eğitime ara vermiş bulunmaktayız. 19 bin sayısıyla 21'i karşılaştırdığımızda, süreç oldukça kontrollü bir şekilde devam etmektedir. Bu sene okullarımızı yüz yüze eğitime devam ettirme iradesinden dolayı Covid vakası nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren tüm sınıflarımızda ilk kez canlı sınıf uygulaması gerçekleşmektedir. Bu sınıflarımızda ihtiyaç duyan öğrencilerimize de valilikler kanallarıyla ücretsiz bir şekilde tabletler ulaştırılmaktadır" diye konuştu.

18 EYLÜL CUMARTESİ GÜNKÜ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Özer, okulların durumuyla ilgili en son açıklamayı dün NTV'ye yaptı. Bakan Özer açıklamasında okullardaki son duruma değinirken, kapanma olmayacağını bir kez daha tekrar etti.

SON AÇIKLAMA CUMHURBAŞKANLIĞINDAN

Tekrar kapanma olup olmayacağına dair en son açıklama 28 Eylül 2021 Salı akşamı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı canlı yayında fısıltı gazetesinde konuşulan "Artan vakalar nedeniyle 29 Ekim'den sonra tam kapanma gelecek" iddialarını yalanladı. Kalın, "Böyle bir şey söz konusu değil. İnşallah 29 Ekim'i de çok güzel, coşkulu bir şekilde kutlayacağız. 29 Ekim'den sonra da biz normal hayatımıza tedbirleri uygulayarak devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

1 KASIM 2021 PAZARESİ GÜNÜ GELEN SON AÇIKLAMA

Okulların kapanıp kapanmayacağına ilişkin en son açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Bakan Koca, bazı haber sitelerinde Bilim Kurulu üyelerinden birine dayandırılan haberde, okulların kapatılacağı iddialarının gündeme getirildiğini hatırlatarak açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, Bilim Kurulu Üyesi Alper Şener'in açıklamalarından yola çıkarak okulların kapanabileceği yorumunun yapıldığı haberlere yanıt verdi. Koca, açıklamasında "Okulların kapanması ihtimalinden söz eden bir habere rastladım. Haber yanlıştır. Bilim Kurulumuzun böyle bir gündemi yok. Kurul üyesi bir arkadaşımızın aşının önemini vurgularken seçtiği ifade yanlış anlaşılmış." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların kapanacağı yönünde ortaya çıkan haberler sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Alper Şener'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada okulların kapanması gibi konuların gündeme gelme durumunun söz konusu olabileceğine dikkat çekmesi haberler e konu oldu. Bakan Koca bu sözlerin yanlış anlaşıldığını belirterek Bilim Kurulu'nda böyle bir gündemin olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, okulların kapanma ihtimalinin olduğu bir habere rastladığını dile getirerek, "Haber yanlıştır. Bilim Kurulumuzun böyle bir gündemi yok. Kurul üyesi bir arkadaşımızın aşının önemini vurgularken seçtiği ifade yanlış anlaşılmış. Öğrencilerimize başarı dolu haftalar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Okulların kapanmayacak, arkadaşımızın aşıyla ilgili sözleri yanlış anlaşıldı

Bilim Kurulu üyesi Alper Şener, yaptığı bir açıklamada, "Daha önceki dönemlerde gördük. Günlük 60 bin, 70 bin vaka sayılarına sıçrama olması durumunda ise yeniden kapanma, okulların kapanması gibi tabloları gündeme gelme durumu söz konusu olabilir.Bu platolarda sıçramalar ve pikler söz konusu olduğu andan itibaren biz yeniden yasakları, okullardaki durumu değerlendirme durumda kalacağız" demişti.

BAKANIN SON AÇIKLAMASI 2 ARALIK 2021 PERŞEMBE 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, en son 2 Aralık 2021 Perşembe günü MEB şurasında açıklamalarda bulundu. Açıklamasında okulların kapanacağına dair hiçbir şey söylemedi.

 

 

Yorumlar