Okullar kapanacak mı 2022 uzaktan eğitim olacak mı, son dakika açıklama geldi mi?

Okullar kapanacak mı 2022, uzaktan eğitim olacak mı, son dakika açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Vaka sayılarının hızla artması, okullarda da salgının yayılması üzerine gözler uzaktan eğitime çevrildi.

Google Haberlere Abone ol

Okullar kapanacak mı 2022 son dakika açıklama geldi mi, uzaktan eğitim olacak mı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den gelen açıklamalardan sonra son dakika bir açıklama da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Peki, Okullar kapanacak mı 2022 uzaktan eğitim olacak mı, son dakika açıklama geldi mi? Vaka sayılarının hızla artması, okullarda da salgının yayılması üzerine gözler uzaktan eğitime çevrildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Omicron vakalarının artmasına ilişkin, "Şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil." dedi.

Özer, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, dünyada Omicron vakalarının artmasının Türkiye'de de okulların yüz yüze eğitime devam etmesiyle ilgili tartışmaları tekrar gündeme getirdiğini belirtti.

Göreve geldiği günden itibaren okulların yüz yüze eğitime açılması yönünde kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Özer, 6 Eylül tarihi itibarıyla tüm kademe ve sınıf seviyelerinde haftada 5 gün yüz yüze eğitime başarılı bir şekilde devam ettiklerinin altını çizdi.

Özer, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun destekleriyle artık okulların nasıl açık ve güvenli tutulacağını bildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, vaka ve yakın temasları takip ederek sadece sınıf düzeyinde yüz yüze eğitime 10 gün ara verdik. Şu ana kadar süreç oldukça başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1'in çok çok altında seyretti. Bugün sadece 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu rakam oldukça düşük."

"EN AZ İKİ DOZ AŞI OLAN ÖĞRETMEN ORANI YÜZDE 94'E YÜKSELDİ"

Bu süreçte en büyük avantajlarının öğretmenlerin aşılanma oranlarının yüksekliği olduğunu ifade eden Özer, "En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün itibarıyla yüzde 89. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. Dolayısıyla en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94'e ulaştı." bilgisini verdi.

Özer, üçüncü ve dördüncü doz aşılarını yaptıran öğretmen oranının da sürekli yükseldiğini bildirerek, "Bugün itibarıyla en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 36'ya yükseldi. Öğretmenlerimizin aşılanma oranları ülkemiz ortalamasının çok üzerinde olduğu gibi çoğu gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranlarının da üzerinde. Diğer taraftan, öğrencilerimizin de aşılanma oranları sürekli yükseliyor." değerlendirmesini yaptı.

"OKULLAR, EN SON KAPATILACAK YERLER"

Okulların ilk açılması ve son kapatılması gereken yerler olduğunu sık sık ifade ettiğini belirten Özer, "Yeni varyantlar ortaya çıktığında hemen ilk akla gelenin okulların yüz yüze eğitime ara vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum." dedi.

Özer, bu süreçte okulların sadece bir öğrenme ortamı olmadığını yakından deneyimlediklerini aktararak, şunları söyledi:

"Tüm ülkeler, okul dışı ortamlarda önlemleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü önlemi almaya çalışırken biz de aynı kararlılıktayız. Ancak okul dışı ortamlardaki önlemlere daha fazla ağırlık vermeliyiz. Dolayısıyla, şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil. Elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, mesafe ve hijyene daha fazla önem veriyoruz."

SON DAKİKA AÇIKLAMA GELDİ

Okullar kapanacak mı veya uzaktan eğitim tekrar başlayacak mı sorularının cevabına en net açıklama 3 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, okulların kapanmayacağını, uzaktan eğitimi kesinlikle düşünmediklerini bir kez daha altını çizerek açıkladı ve tartışmalara son noktayı koydu.

5 OCAK ÇARŞAMBA GÜNÜ GELEN SON AÇIKLAMA

Okulların kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin en son açıklama 5 Ocak Çarşamba günü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Şu anda okulların kapatılması söz konusu değil, süreci süreci yakından takip ediyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Şanlıurfa Valiliği’nde önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Özer, “Omicron varyantı nedeniyle okullarımızda şu an alarm verebileceğimiz bir durum yok” diye konuştu.


 

Yorumlar

Berrak Taşkın Ne kadar kararlı olurlarsa olsunlar, yatak doluluk oranı artarsa okulları yüzyüze devam ettirmek olanaksız. Yataklar dolu olsa, hastaneler tıkanmasın diye bu kadar açık tutamazlardı okulları. Yatakların doluluk oranını arttırmamaksa biz büyüklere düşüyor. Çocuklarımız için maske mesafe hijen ve aşı demeliyiz.